Lübnan: Siyasi elitler Hatib'in başbakanlığında uzlaştı

Lübnan: Siyasi elitler Hatib'in başbakanlığında uzlaştı

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 12:15
Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, 3 Aralık’ta Dürzi lider Velid Canbolat ile bir araya geldi (Temsilciler Meclisi İnternet Sitesi)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan'da siyasi elitler hükümeti yönetecek ismi belirlemek üzere uzlaşıya varmak için harekete geçti.

(Dürzi) İlerici Sosyalist Parti (İSP) Genel Başkanı Velid Canbolat, Başbakan olup olmama konusundaki tavrını öğrenmek için Müstakbel lideri Saad Hariri'yi ziyaret etti.

Canbolat, daha sonra hükümet krizine çözüm bulmak için Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri ile biraraya geldi.

Başbakanlık için ismi önerilen iş insanı Samir el-Hatib de Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki dörtlü toplantıya katıldı.

Hariri ve aday Hatib’in geçen pazartesi gecesi Beyrut'taki Hükümet Sarayı Beytu'l Vasat’ta görüşmesi sonrasında Hatib, Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Dışişleri Bakanı Cibran Basil ve İç Güvenlik Müdürü Abbas İbrahim ile birlikte dörtlü toplantıya katıldı.

Şarku'l Avsat'ın Lübnan’da yayın yapan LBCI TV kanalından aktardığı habere göre tek aday olan Hatib, müttefik Şii partiler Hizbullah ve Emel Hareketi ve (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareket (ÖYH) ile müzakerelerinin sonlanmasını bekliyor. Aynı şekilde Hariri de Hatib’e destek verdiğini açıkladı.

Siyasi kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Canbolat’ın Hariri ile konuya ilişkin akşam görüşmesinin durumu çözüme kavuşturacağını, mevcut hükümet krizinin sonlandıracağını söyledi. Hatib ve Hariri arasındaki görüşmelerin açık ve kalıcı olduğu hakkında da bilgiler mevcut.

Berri ve Canbolat buluştu

Bu gelişmenin yanı sıra Temsilciler Meclisi Başkanı ve (Şii) Emel lideri Nebih Berri ve İSP Genel Başkanı Velid Canbolat, hükümet krizine çözüm bulmak için biraraya geldi. İki lider, ortak noktaları görüşmek amacıyla eski bakan Gazi el-Aridi’nin de katılımıyla Ayn el-Tine’de bir toplantı düzenlendi.

Toplantı hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, aralarında tezatlıklar olduğu söylentilerinin aksine iki taraf arasındaki ittifak ve yakın ilişkiye dikkati çekti. Kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, Canbolat’ın “Berri’nin, İSP ve Hizbullah arasında yeniden temas sağlanması ve iki taraf arasındaki gerginliğin azalması için oynadığı rolü” takdir ettiğini belirtti.

Kaynaklar, iki tarafın da hükümetin durumu ve mevcut krizi ele aldığını söylerken, Berri’nin, Hariri’yi başbakan olarak desteklediğini ifade etti. Berri’nin başlıca siyasi güçleri temsil eden açık bir pozisyona sahip olmayan 14 teknokrata ve 6 politikacıya bölünmüş 20 bakanlı ve uyumsuz isimlerin olmayacağı bir hükümeti desteklediğini söyleyen kaynaklar, Berri’nin ülke durumunun buna tahammül edemeyecek olması dolayısıyla çatışmacı bir hükümet kurulmamasında ısrar ettiğini vurguladı.

Kaynaklar, “Berri, Hariri’nin şu an uluslararası topluma daha iyi hitap edebileceğine, özellikle de Lübnan’ın şu an yardıma ihtiyacı olması dolayısıyla mevcut ekonomik ve finansal krizin üstesinden gelmek için başvurabileceği ilişkilere sahip olduğuna inanıyor. Hariri, Lübnan’da büyüyen krizlerle mücadele etmek için başvurabileceği Arap dünyasında ve uluslararası camiada temaslara sahip” dedi.

Hariri, yalnızca bir teknokratlar hükümetine başkanlık edeceğini vurguluyor. Berri ise, “Hariri’nin bu önerisini reddetmesi halinde, hükümeti yönetmek için onun tarafından bir ismin belirlenmesi gerektiğini” savunuyor. Kaynaklar, Canbolat’ın Hariri ile yaptığı görüşme çerçevesinde tavrını belirleyeceğini dikkati çekerken, Hariri’nin tavrının, (dün gece yapılması beklenen) ikisi arasındaki toplantı sonrasında Canbolad tarafından öğrenileceğini belirtti. Canbolat’ın Hariri’nin duruma ilişkin tavrı hakkında bilgi alıp, Berri’ye bilgi verdiği aktarıldı. Canbolad’ın tavrının meclis istişarelerine çağrı yapmaktan yana olduğunu söyleyen kaynaklar, bu çağrıyı yapmamanın anayasanın bir ihlali anlamına geldiğini vurguladı.

Canbolat, Berri ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Ülkede tanık olduğumuz koşullar sonucunda Nebih Berri’den bir kesinti dönemi yaşandı. Ancak bugün kendisiyle olan tarihi ilişkiyi ve dostluğu vurgulamak, bu kesintinin siyasi anlaşmazlık veya diğer anlaşmazlıklardan kaynaklanmadığını göstermek için kendisine ziyarette bulundum. Bugün çok sayıda söylentinin ve yorumun olduğunu biliyorsunuz. Durum bundan ibaret” ifadelerini kullandı.

Samir el-Hatib’in hala hükümete aday olup olmadığı sorusuna yanıt veren Velid Canbolat, “Samir el-Hatib’i aday gösteren ben değilim. Adaylığı, öncelikle anayasa tarafından. Yanılmıyorsam, anayasaya geri dönülmesi gerekiyor. Bugün olanların hepsi anayasaya aykırı. İstişarelerin yapılması gerekiyor” dedi.

Canbolat, İSP’nin hükümete katılım meselesine de değinirken, “Parti yok gibi olacak. Dürzi kotasına sahip olacağımızı biliyoruz. Dürzi yeterliliği arayacağız. Bir liste vereceğiz, daha sonra seçim yapılacak. Saad Hariri mi Samir el-Hatib mi ya da başkası mı başbakan olur bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya