Yemen'de çatışmalar şiddetlendi

Yemen'de çatışmalar şiddetlendi

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 12:15
Krizden etkilenen Yemenliler, 3 Aralık’ta başkent Sana yakınlarındaki bir bölgede gıda yardımı alıyor (EPA)
Taiz/Şarku’l Avsat

Son iki gün içerisinde Yemen’in güneybatısındaki Taiz ve güneyindeki ed-Dali vilayetlerinde ulusal ordu ile yaşanan çatışmalarda 2 Husi milis öldü, onlarca milis de yaralandı. Darbeci milisler de ed-Dali’nin batısındaki vatandaşların evlerine baskın yaptı ve vilayetin kuzeyinde çok sayıda köye bombalı saldırı düzenledi. Husiler, füze ve insansız hava araçları da dahil farklı silahlara başvurarak Hudeyde’de askeri tırmanışı sürdürürken, ulusal orduya bağlı ortak kuvvetlerin mevziilerine ve güneydeki farklı kasabalara saldırı gerçekleştirdi. Son 10 gün içerisinde batı sahil şeridindeki farklı alanlarda ulusal ordu ve Husi milisler arasındaki çatışmalarda 126 milis öldü ya da yaralandı. Batı kıyı cephesindeki Amalika Tugayları’na bağlı medya merkezi, son 10 günde batı kıyı kesiminin farklı bölgelerinde ortak kuvvetlerin Husi milislere yönelik saldırıları sırasında 94 Husi milisin öldürüldüğünü ve 32 milisin de yaralandığını açıkladı.

Medya merkezi, 94 Husi milisin cesedinin ve 32 yaralı milisin Hudeyde ve Sana hastanelerine ulaştığını belirtirken, Kızıldeniz sahil kesiminde mayın döşemekten sorumlu yetkili Husi lider Ebu Nasrallah el-Lahci’nin de birkaç gün önce aldığı yaralar dolayısıyla öldüğünü ifade etti. 5 yıldır darbeci milislerin kuşatması altında olan Taiz’de ise batı ve doğu cephelerinde çatışmalar devam ediyor. Çatışmalar sırasında Husilerin, çok sayıda can ve mal kaybına maruz kaldığı belirtildi.

Taiz’in doğusunda Husilerin mevziilerini hedef alan ulusal ordu bombardımanlarında da üst düzey bir Husi lider öldü. Taiz’deki 170. Hava Savunma Tugayı Medya Merkezi, Safa- Kalabah cephesinde görev yapan 170. Hava Savunma Tugayı’ndaki ordu kuvvetlerinin, Taiz’in doğusundaki el-Cehim bölgesinde Husi milislerin bir saha komutanını takip ederek, daha sonra hedef aldığını açıkladı.

Merkez tarafından yayınlanan bildiride, “Operasyon, milislerin Ebu el-Fadl el-Ansi olarak bilinen keşif komutanının ölümüyle sonuçlandı. Husi komutan, yaralanması sonrasında İb vilayetine sevk edilmişti” denildi. Askeri kaynakların Şarku’l Avsat’a belirttiğine göre, geçen pazartesi günü çok sayıda askeri aracın imha edilmesinin yanı sıra Taiz’in batısındaki Makbanah bölgesinde bulunan el-Kadha cephesinde darbeci milislerin takviyelerini hedef alan ulusal ordu bombardımanları sırasında çok sayıda Husi milis öldü ve yaralandı.

Kaynaklara göre, aynı şekilde ulusal ordunun, vilayetin kuzeyindeki el-Hamsin Caddesi ve Cebel el-Vaaş çevresindeki Husi milis mevziilerini hedef alması sonucunda çok sayıda milis öldü ve yaralandı. 

Dali’nin güneyinde ise kaynaklar, son iki gün boyunca el-Kaffa bölgesini kurtarmayı başaran ulusal ordu ile çatışmalar sırasında, Ebu Rafe olarak da bilinen Raşid Abdul Sakri adlı üst düzey Husi liderin öldüğünü belirtti.

Kaynaklar, Husi liderin, Zamar vilayetindeki Doran Anes kasabasından sorumlu güvenlik yetkilisi olduğunu belirtti. Aynı şekilde ulusal ordu, hafta başlarında Husi milislere yönelik saldırılar sonrasında Battar bölgesinde bulunan stratejik el-Kaffa mevzii de dahil olmak üzere Dali’nin batısındaki yeni mevziilerin kontrolünü ele geçirdi.

3 Aralık sabahında da Katabah’ın batısında ulusal ordu ve darbeci milisler arasında şiddetli çatışmalar patlak verdi. Husi milisler, el-Fahar bölgesinin batısındaki ordu mevziilerine ve köylere yönelik bombardımanlarını da yoğunlaştırdı. Yerel kaynaklara göre çok sayıda ev hasar gördü.

Dali’deki medya merkezi de İran destekli Husi milislerin, 3 Aralık’ta Katabah’ın güneybatısında bulunan Battar kasabasında vatandaşların evlerini hedef aldığını açıkladı. Merkez, Yedinci Tugay’a bağlı askeri bir kaynaktan yaptığı açıklamada, “Güney topçu birlikleri, Husilerin salı sabahı vatandaşların evlerini bombalamak için kullandıkları silahların ve savaş mekanizmalarının bulunduğu mevziileri hedef aldı” dedi. Merkez, güney topçu birliklerinin Husiler arasında ciddi can ve mal kayıpları yaşattığını vurguladı. Merkeze göre, Lakmah Osman bölgesindeki Dördüncü Direniş Tugayı’nın mevziilerini hedef alan Husi milislerin stratejik el-Fahar cephesinde tırmanışa yol açtığına dikkati çekti.

Dördüncü Tugay’da önde gelen bir kaynak, güney kuvvetlerinin askeri mekanizmalarına zarar veren Husi milislere yanıt verildiğini açıkladı.

Meris ve el-Ezarik cephelerine, Katabah kasabasının kuzeyindeki Bab Galak cephesinde yaşanan aralıklı çatışmalar karşısında nispeten sakin bir atmosfer hakim.

Yemen ordusuna ait “September Net” internet sitesinin ed-Dali’deki yerel kaynaklardan aktardığına göre Husi milisler, geçen pazartesi günü ed-Dali vilayetinin batısındaki el-Ud bölgesinde vatandaşların evlerine baskın düzenledi. Husiler ayrıca, Katabah kasabasındaki el-Ud bölgesine bağlı Beyt eş-Şerci köyüne de geniş çaplı bir baskın gerçekleştirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya