Suriye rejimi Rusya'nın desteğiyle İdlib'de bulunan bazı bölgeleri kontrol altına aldı

Suriye rejimi Rusya'nın desteğiyle İdlib'de bulunan bazı bölgeleri kontrol altına aldı

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 13:00
Suriye rejimi, İdlib’in Maarat el Numan ilçesinde bir pazar yerine düzenlediği hava saldırısının arkasından oluşan yıkım (AFP)
İstanbul/Şarku'l Avsat
Suriye’nin İdlib kentine bağlı Maarat el Numan ilçesinde, rejim güçleri ile silahlı gruplar arasındaki çatışmalar sürüyor.

Suriye rejim güçleri, dün sabah, Maarat el Numan’a yönelik düzenlediği saldırıların ardından bazı köylerde kontrolü ele geçirdi.

Saldırılar sürüyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Rus hava desteğini alan rejim güçlerinin Suruc köyünün tamamında ve Resm el-Verd köyünün bazı bölümlerinde kontrolü ele geçirdiğini bildirdi.

Rejim güçleri, İdlib'in doğu kırsalında ve İdlib'in güneyindeki diğer bölgelerde de çok sayıda kasabayı bombaladı.

SOHR tarafından yapılan açıklamaya göre rejim güçlerinin önceki gün Maarat el-Numan’da pazar yerine düzenlediği hava saldırısında 15 sivil hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı. Ayrıca yaralılardan bazılarının durumunun kritik olduğu, ölü sayısının artabileceği belirtildi.

Yaklaşık 3 milyon nüfusun yaşadığı İdlib kentinin büyük bir kısmı Heyet-i Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) kontrolünde olmasına rağmen bölgede muhalif ve İslami gruplar da bulunuyor.

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia'dan aktardığı habere göre Rus destekli rejim güçleri, Nisan 2019’da İdlib’e başlattığı saldırıların ardından kent çevresindeki bazı köylerde kontrolü ele geçirmişti. Türkiye ve Rusya arasında 31 Ağustos’ta imzalanan mutabakatla ateşkes sağlanmıştı.

SOHR’a göre, ateşkesin yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar yaklaşık bin sivil hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler (BM) de aynı süre zarfında 400 bini aşkın kişinin evini terk ederek, daha güvenli olan Türkiye sınırı yakınlarına göç ettiğini belgeledi.

Suriye rejim lideri Beşşar Esed, 2011'de patlak veren çatışmalardan bu yana Ekim ayında bölgeye yaptığı ilk ziyaretinde, İdlib'deki çatışmayı ‘Suriye'deki tüm kaosu sonlandırmanın anahtarı’ olarak nitelendirmişti.

Suriye’deki iç savaşta 370 bin kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi yerinden oldu.

Editörün Seçimi

Multimedya