BM, sayıları milyonları bulan mülteci krizini çözmek için ekip oluşturuyor

BM, sayıları milyonları bulan mülteci krizini çözmek için ekip oluşturuyor

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 12:30
Federica Mogherini, mülteci sorununu çözmek için çalışmaya hazırlanan BM ekibinde yer alıyor (EPA)
ABD/Şarku’l Avsat
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün, dünya genelinde yerlerinden edilmiş kişiler konusunda çalışma yapmak için kurulacak olan ekipten ‘uzun vadeli somut çözümler’ bulmalarını beklediğini ifade etti.

Guterres, yeni kurulacak olan ekipten, hem yerlerinden edilmiş hem de onları barındıran ülkeler için ‘geliştirilmiş’ öneriler bulmaları talebinde bulundu.

AFP’nin haberine göre, geçtiğimiz yıl dünya üzerinde iç savaş, açlık, sefalet ve doğal afetler nedeniyle yerlerinden edilmiş kişilerin sayısı 58 milyona ulaştı.

BM tarafından daha önce yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl, ülke içerisinde yaşanan çatışmalar sebebiyle göç etmek zorunda kalan insan sayısının 41 milyonu bulduğu, 17 milyon kişinin ise doğal afetler sebebiyle göç etmek zorunda kaldığı belirtildi.

8 kişiden oluşması planlanan ekipteki bazı isimlerin, mülteci veren ülkelerden olduğu ifade edildi.

BM tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreter Guterres’in, oluşturulacak bu grubun başkanlığına Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Ruandalı Donald Kaberuka’yı getireceği aktarılırken, bu ekibin oluşturulacağı son tarih hakkında ise ayrıntıya yer verilmedi.

Editörün Seçimi

Multimedya