Rusya ile Batı arasında yeni diplomatik kriz kapıda

Rusya ile Batı arasında yeni diplomatik kriz kapıda

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 12:15
Çifte ajan Sergey Skripal (Arşiv)
Berlin/Rağide Behnam
Rusya'nın yaklaşık bir yıl önce çifte ajan Sergey Skripal’ı Birleşik Krallık topraklarında öldürme girişiminin ardından uluslararası tepkilerle karşılaşan Rusya, kendisini Avrupa'dan ABD'ye yayılan diplomatik bir krizin ortasında buldu. “Skripal fırtınası” aylar sonra duruldu, ancak Rusya bu kez de Alman topraklarında "başarılı" bir suikast düzenledi.

Almanya merkezli Der Spiegel dergisinin haberine göre, Almanya Federal Başsavcısı Peter Frank, önümüzdeki günlerde bir Gürcistan vatandaşı cinayetini soruşturmaya hazırlanıyor. Söz konusu Gürcü vatandaş, üç ay önce Tiergarten Parkı'nda bir gündüz vakti bisikletli bir adam tarafından başı ve sırtından üç el kurşun almış bir şekilde ölü bulunmuştu. Yetkililer ise iki tanığın ifadelerinden yola çıkarak olayın hemen ardından şüpheliyi olay yeri yakınlarında tutuklamıştı. Böylece 49 yaşında bir Rus olan şüpheli Vadim Sokolov, Gürcistan ve Ukrayna'da Rus çıkarlarına karşı çalışan söz konusu Çeçen savaşçı Zelimkhan Khangoşvili’nin ölümüyle suçlanmıştı. Ancak avukatıyla değil de Rus elçiliğiyle bağlantı kurma talebi, bunun basit bir suçtan çok daha fazlası olduğu düşüncesini uyandırdı. Ölümünden kısa bir süre Almanya'ya sığınma talebinde bulunan Khangoşvili’nin ise CIA ile bağlantılı olduğundan şüpheleniliyordu. Çeşitli delillerden yola çıkan gazeteler ise, Rusya'nın söz konusu cinayette parmağının bulunduğu ihtimaline değindi.

Şarku'l Avsat'ın Der Spiegel'den aktardığı habere göre, Khangoşvili cinayetinin siyasi sebeplerden kaynaklandığı ve “devlet terörü” olabileceği şüpheleri, yeterli kanıtlara ulaşılmasının ardından gerçeğe dönüştü. Bu sebeple soruşturma, genellikle ulusal güvenlikle ilgili suçları araştıran bir savcıya verildi. Ardından, şüphelinin kimliği ve hakkındaki bilgiler konusunda yalan söylediği ortaya çıktı. Asıl adı Vladimir Krasikov olan şüpheli, 54 yaşındaydı ve cinayetten birkaç gün önce Fransa üzerinden Almanya’ya gelmişti. 2013 yılında bir Rus iş insanının cinayeti suçundan aranırken 2014’te ise hakkındaki suçlamalar düşmüştü. Daha sonra kendisine Solokov soy isimli yeni bir kimlik kartı verilmişti. Der Spiegel, bu durumun Moskova’nın Çeçen savaşçıların tasfiyesinin güçlü bir kanıtı olduğuna inanıyor. Kremlin ise bunu reddediyor.

Alman medyasına göre, Çeçen savaşçı Rusya’ya döndüğü taktirde suikasta uğrayacağından korktuğu için 2017’de Almanya’dan sığınma talep etmişti. Alman makamları ise suikastın ardından karısına ve dört çocuğuna sığınma hakkı verdi.

Savcılar Moskova'nın suçun arkasında olduğunu iddia ettikleri takdirde, bunun Rus-Alman ve Rus-Avrupa ilişkileri açısından ciddi diplomatik sonuçları olacak. 16 Avrupa ülkesi, Skripal’ın İngiltere’deki başarısız suikastının ardından, Rus diplomatlarını kendi ülkelerinden kovmuş; ABD ise bu sebepten Moskova’ya yaptırım uygulamıştı. Sembolik olarak yalnızca dört Rus diplomatı ülkeden kovan Almanya ise bu sefer Rusya’ya daha sert bir cevap verebilir.

Almanya genelde Rusya ile iyi ilişkilere sahip. Bazıları ise Almanya’nın Rusya’dan gelen doğal gaza ciddi derecede bağlı olduğu için Moskova’ya yumuşak davrandığını düşünüyor. Öyle ki Rus gazının en önemli ithalatçılarından biri olan Almanya, Rusya'dan gaz ithal etmesine izin veren ikinci bir boru hattı inşası yürütüyor.

Merkel hükümeti, Avrupa ve ABD’den aldığı eleştirilerine rağmen, bu ekonomik projeyi sürdürmekte kararlı. ABD Başkanı Donald Trump, geçen yaz yaptığı açıklamalarda söz konusu doğalgaz boru hattını eleştirerek Almanya'yı Rusya’ya tamamen bağımlı hale gelmekle suçladı. Berlin ise bu açıklamalara bir cevap vermedi.

Editörün Seçimi

Multimedya