Cezayirli öğrencilerden genel grev çağrısı

Cezayirli öğrencilerden genel grev çağrısı

Hükümet, göstericileri “Avrupa Parlamentosu'na sığınmakla suçladı.
Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 12:00
Başkent Cezayir’deki gösterilerden bir kare (AFP)
Cezayir/Boualem Goumrassa
Cezayir'in büyük kentleri dün, cumhurbaşkanlığı seçimlerine karşı, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu kitlesel gösterilere tanıklık etti.  12 Aralık’ta gerçekleştirilecek ve 5 adayın yarıştığı cumhurbaşkanlık seçimlerini protesto eden göstericiler genel grev çağrısı yaptı.

İçişleri Bakanı Selahaddin Dahmun, seçimleri eleştirenlere sert ifadelerle tepki göstererek, Fransa’yı Cezayir yönetimini göstericilere karşı tutumu dolayısıyla kınayan AB bildirisinin arkasında olmakla suçladı.

Başkent Cezayir’de gösteri düzenleyen öğrenciler, seçimlerin iptali için genel grev çağrısında bulundu.

Eski rejimin bir devamı olarak niteledikleri yönetimi, tutuklu göstericileri serbest bırakmaya çağıran protestocular, ‘seksenlik devrimci’ Lahdar Burkia, gazeteci yazar Fadil Bumale gibi gözaltındaki aktivistlerin posterlerini taşıdı. Başta Genelkurmay Başkanı Kayid Salih olmak üzere, eski rejimin tüm isimlerinin yönetimden çekilmesini isteyen göstericiler, Abdulaziz Buteflika döneminin sembol isimlerinin yargılanmasının 48 saat ertelenmesini de halk hareketini aldatmaya yönelik tiyatro olarak değerlendirdi.

Ülkenin batısındaki Oran, Sidi Bil’Abbas, (Sidi Belabbas) doğusundaki Bicaye ve Tizi şehirlerinde de üniversite öğrencileri ve Cuma Hareketi aktivistlerinin katılımıyla büyük çaplı protesto gösterileri gerçekleşti.

Kabile sözcüleri de seçime katılmayacaklarını, adayları meşru bulmadıklarını ve seçim çalışmalarını sekteye uğratacaklarını bildirdi. Ülke çapında kampanya düzenleyen adayların, aşiretlerin sert muhalefeti nedeniyle doğu illerine gelmekten çekindikleri biliniyor.

Öte yandan, İçişleri Bakanı Selahaddin Dahmun, ’işbirlikçi’’ olarak nitelendirdiği göstericileri, Avrupa Parlamentosu’nun, (göstericilere karşı tutumu dolayısıyla) yönetimi kınayan bildirinin arkasına sığınmakla suçladı.

"Çocuklarımızı bizim aleyhimize kullanan sömürgeciler…"

Dahmun, Ulusal Meclis’te mevcut 48 eyalete 10 yeni eyaletin eklenmesiyle ilgili yasa taslağının görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: ‘’Yönetim, vahşi sömürgeciliğe karşı direnen halkımızın yanındadır. Dün bizim çocuklarımızı bizim aleyhimize kullanan sömürgeciler bugün de bazı işbirlikçi hainleri projelerini gerçekleştirmek için kullanıyor. AB Parlamentosuna sığınıyorlar’’

İçişleri bakanının bu açıklamaları sosyal medyada ve göstericiler arasında sert tepkiyle karşılandı.

Bu arada Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih, Oran’daki bir askeri tesisi ziyareti esnasında yaptığı açıklamada, göstericileri AB parlamentosu güdümünde olmakla suçlayarak, “Cezayir halkı, yurtdışındaki merkezlerde kurulan komploların farkındadır. İçerideki ihanet çetelerinin de dış güçlerle işbirliği içinde olduğunun bilincindedir. İçişlerimize müdahale sayılan bu adımları şiddetle reddediyoruz, halkımız, uygun bir zamanda düzenleyeceği dev gösterilerle dış güçlerin tümüne gerekli yanıtı verecektir.’’ diye konuştu.

Ordunun görevini kararlıkla sürdürdüğünü vurgulayan Salih, ‘’Şartlar ve koşullar ne olursa olsun, Cezayir’in halkını, topraklarını, bağımsızlığını ve ulusal egemenliğini korumakta kararlıyız. İstikrarı koruyan ordumuz saygıya layıktır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri belirlenen sürede yapılacak, halkımızın coşkun desteği ile Cezayir güvenli bölgeye çıkartılacaktır.’’ dedi.

Fransız bir milletvekilinin girişimiyle Avrupalı milletvekilleri, Cezayir’de meydana gelen “saldırılar ile keyfi ve yasa dışı tutuklamaları” şiddetle kınadıklarını dile getirmiş, Avrupa Birliği (AB) de Cezayir hükümetine, “Krize siyasi ve barışçıl bir çözüm bulma” çağrısı yapmıştı.

Nisan ayında 20 yıllık görevinden istifa eden Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın ardından 4 Temmuz’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri iptal edilmişti.

Yaklaşık 3 aydır gösterilerine devam eden Cezayirliler, Anayasa'ya göre geçiş dönemini yürüten devletin zirvesindeki isimleri "Buteflika döneminin temsilcileri" olarak nitelendirerek seçimlere bu geçici yönetimle gidilmesini reddediyor.

Editörün Seçimi

Multimedya