BM: Irak'ta göstericileri öldüren keskin nişancılar tespit edilmeli

BM: Irak'ta göstericileri öldüren keskin nişancılar tespit edilmeli

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 10:00
New York’taki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMG) üyeleri, telekonferans üzerinden Irak Yardım Misyonu (UNAMI) Başkanı Jeanine Hennis-Plasschaert’in konuşmasını dinliyor
New York/Ali el-Barada

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI) Başkanı Jeanine Hennis-Plasschaert, Irak güvenlik güçlerinin göstericilere karşı gerçek mermi ve aşırı güç kullanımını eleştirerek, yetkililere göstericileri öldüren keskin nişancıların tespit edilerek yargıya teslim edilmesi çağrısında bulundu. Plasschaert, ülkenin içinde bulunduğu riskli ortamdan diyalog ile çıkılabileceğini söyledi.

Hennis-Plasschaert, dün, New York’taki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerinin katılımıyla düzenlenen oturuma telekonferans yoluyla bağlanarak, Irak’taki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Gençlerin öncülüğündeki protestoların, ekonomik, sosyal ve siyasi beklentilerin karşılanmamasının bir sonucu olduğunu belirten Plasschaert, göstericilerin ‘yolsuzluk ve dış müdahalelere karşı’ tepki gösterdiğini ifade etti.

Plasschaert, her kesimden yüz binlerce Iraklının, vatanlarına olan sevgilerinden dolayı sokaklara döküldüğünü ve Iraklı kimliğine vurguda bulunduklarını söyledi.

Irak’ta karşılaştığı manzaranın, yıllardır ilerleme kaydedilemediği için biriken hayal kırıklığının yansıması olduğunu anlatan Plasschaert, güvenlik güçlerinin aşırı güç kullanımına başvurmasıyla gösterilerin ilk gününden olayların kontrolden çıktığını ifade etti.

Hükümet ile halk arasında ‘güven krizi’ olduğuna işaret eden Plasschaert, “Hükümet, işsizlik, mali destek, eğitim ve konut gibi konularla ilgili birden fazla reform paketi duyurmasına rağmen bu programlar çoğu zaman gerçekçi olmadı” dedi.

Plasschaert, Irak’ta basın ve medya üzerinde baskı kuran, aktivistleri kaçıran ve göstericileri öldüren keskin nişancıların kimliğine ilişkin soru işaretlerinin henüz giderilemediğine dikkati çekerek, bu eylemlerin sorumlularının ortaya çıkarılarak yargıya teslim edilmesi gerektiğini söyledi.
Plasschaert, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı;

“Medya, internet ve sosyal medyaya yönelik erişimin kesilmesi, kamuoyunda yönetimin bir şey gizlediği kanaatini güçlendirdi. Nefret söylemine çare bulmak, ifade özgürlüğünü sınırlamak veya yasaklamak anlamına gelmez. Çeteler tarafından yönlendirilen, dış bağlantılı veya siyasi güdümlü şiddet eylemleri, Irak’ı tehlikeye atarak, kaos ve kargaşaya neden oluyor. Bu durum, daha iyi bir yaşam arayışında olan barışçıl göstericilerin meşru taleplerini baltalayabilir. Seçmen ile adayları buluşturma gayesiyle yapılan seçim reformu çağrıları her yerde yankı buluyor.”

Plasschaert, siyasi elitlere ‘mal varlıklarını açıklama ve ekonomik bürolarını kapatma’ çağrısında bulunarak, yolsuzlukla mücadelenin, Irak'ın müthiş sosyal, ekonomik ve siyasi potansiyelinin kilidini açmanın anahtarı konumunda olduğunu belirtti.

Göstericiler ve hükümet ile yaptığı görüşmelerde, tarafları diyaloğa teşvik ettiğini anlatan Plasschaert, “Göstericilerin şartları açık: Kanın durması, kaçırılma ve yasa dışı gözaltıların son bulması. Yargılama ve tam bir adalet olmaksızın, halkı siyasilerin büyük reformlar yapmaya hazırlandığına ikna etmek, imkânsız olacaktır” dedi.

Iraklı Şiilerin en üst dini mercii Ali es-Sistani ile yaptığı görüşmeye de değinen UNAMI Başkanı Plasschaert, Sistani’nin görüşmede ‘yetkililerin anlamlı herhangi bir reformu uygulama konusunda ciddi olmayabileceği yönündeki endişesini’ dile getirdiğini ve ‘durumun gösteriler öncesinde olduğu gibi sürmesinin mümkün olmadığını’ söylediğini kaydetti. Plasschaert, talepleri karşılanmadığı sürece eylemlerine devam etmekte kararlı görünen göstericiler dikkate alındığında, Sistani’nin sözlerini ‘haklı bulduğunu’ ifade etti.

Irak’ta Abdulmehdi sonrası yeni başbakan adayıyla ilgili müzakerelere işaret eden Plasschaert, siyasi parti liderlerinin bu süreçte ‘zaman lüksüne’ sahip olmadıklarına dikkati çekti.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft da Irak’ın ‘yol ayrımında’ bulunduğunu söyledi.

Craft, Irak’ta her kesimden vatandaşın ‘Şii, Sünni, Türkmen, Hristiyan ve Yezidi, Hepimiz bir Irak'ız’ sloganına dikkati çekerek, “Bu sloganlar, mezhep gerilimi, yolsuzluk ve dış etkiler olmadan yönetilen bir devlet umudunu gösteriyor. Ülkem bu umut çığlıklarını duyuyor ve Irak halkını tüm vatandaşlar için müreffeh bir ülke kurma arayışında güçlü bir şekilde desteklemektedir” diye konuştu.

Irak halkının İran'ın davranışlarını yüksek sesle reddettiğin söyleyen Craft, , Irak’ın komşularına ülkenin içişlerine müdahale etmeme çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya