Erdoğan'dan NATO üyesi ülkelere YPG çağrısı

Erdoğan'dan NATO üyesi ülkelere YPG çağrısı

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 10:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (Arşiv)
Ankara/Said Abdurrazık

NATO Zirvesi’nde Suriye’nin kuzeydoğusundaki güvenli bölgeye ilişkin projeleri sunacaklarını dile getirdi Erdoğan, YPG’nin terör örgütü olarak sınıflandırılması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Londra’da yaptığı açıklamada, NATO zirvesi ve İngiltere, Fransa ve Almanya'nın katılımıyla yapacakları dörtlü toplantıya ilişkin şu ifadeleri kullandı;

“Özellikle Suriye'deki son gelişmeleri bir değerlendirme fırsatımız olacak. Barış Pınarı Harekatı'ndaki gelişmeler ne durumda, nereye geldik, ne oluyor, bunu bir değerlendireceğiz. Bu ülkeler aynı zamanda koalisyon güçleri içerisinde de yer aldıkları için kendilerine düşen görevleri nereye kadar yaptılar, nereye kadar yapıyorlar ve bizim hazırladığımız plan, projeler konusunda da kendilerinin destekleri neler olabilir, onları da bir görüşme fırsatını bulacağımızı zannediyorum.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Barış Pınarı Harekatı kapsamında NATO’ya ilişkin eleştirilerinin ardından gelen Erdoğan ve Macron’un söylemleri nedeniyle Türkiye-Fransa ilişkileri gerildi.

Erdoğan, Londra’ya gitmeden önce Esenboğa Havaalanı’nda düzenlediği basın toplantısında, “Terör örgütlerine karşı ilkeli ve kararlı duruş sağlanmasını temin edecek bir değişimi tüm üye ülkelerle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz” diyerek, YPG’nin terör örgütü olarak sınıflandırılması gerektiğine işaret etti.
Erdoğan: Atılacak her türlü adımın karşısında oluruz

NATO'ya üye bazı ülkelerin YPG'yi tehdit olarak görmediklerini dile getiren Erdoğan, “Ama bu Türkiye için büyük bir tehdit. Türkiye de buna karşılık olarak Baltık savunma planına onay vermedi. Bizim terör örgütü olarak telakki ettiğimiz ve kendileriyle terör mücadelesi verdiklerimizi, NATO’daki dostlarımız terör örgütü olarak kabul etmezlerse atılacak her türlü adımın karşısında oluruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, “Üye ülkelerin alternatif aramak yerine NATO'yu ortak tehditler karşısında daha güçlü kılacak çalışmalar içinde olmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin DEAŞ ile mücadelesine değinen Erdoğan, “DEAŞ ile Suriye'de göğüs göğüse mücadele eden ve örgütü bozguna uğratan tek ülkeyiz. Bazı çevreler art niyetli bir şekilde ülkemizin NATO'ya mensubiyetini gölgelemeye çalışsalar da bizim yerimiz ve duruşumuz bellidir” dedi.
Esper: YPG’yi terör örgütü olarak tanımayacağız

ABD Savunma Bakanı Marc Esper ise Reuters’a verdiği demeçte, NATO üyesi ülkelerin Türkiye’nin gördüğü tehditleri görmediğini söyleyerek, ABD’nin yaşanan krizi aşmak için YPG'yi terör örgütü olarak tanımaya dönük herhangi bir kararı desteklemeyeceğini vurguladı.

Türkiye'ye, NATO'nun karşılaştığı daha büyük zorluklara odaklanma çağrısı yapan Esper, “Türkiye’ye mesajım savunma planlarını ilerletmek. Bu Türkiye’nin kendine özgü çekinceleri nedeniyle engellenemez. NATO’nun birliği ve hazırlıklı olması, büyük meselelere odaklanmanız gerektiğini anlamına gelir. En büyük sorun NATO’nun hazırlık seviyesidir. Herkes Türkiye’nin gündemine göre hareket etme konusunda istekli değil. Herkes tehditleri Türkiye’nin gördüğü şekilde görmüyor” diye konuştu.

Esper, Türkiye'nin Baltık ülkeleri ve Polonya'nın savunmasına yönelik NATO planının önünü tıkamaması gerektiğini de belirtti.

29 NATO üyesinin, Rusya'dan herhangi bir tehdide karşı Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya'da savunmayı iyileştirme planını onaylama konusunda aynı fikirde olması gerekiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya