İran: Suudi Arabistan ile ilişkilerin yeniden kurulmasında hiçbir sorun yok

İran: Suudi Arabistan ile ilişkilerin yeniden kurulmasında hiçbir sorun yok

Umman Dışişleri Bakanı Tahran’da bölgedeki krizlerin çözümü için ‘bir şans’ verilmesini vurguladı
Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 09:30
İran Cumhurbaşkanlığı tarafından basına dağıtılan Ruhani ve Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi arasında dün Tahran'da gerçekleşen görüşmeden bir kare (EPA)
Ed-Dammam/Mirza el-Huveylidi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesi açısından Suudi Arabistan ile olan diplomatik ilişkileri yeniden kurma konusunda herhangi bir sorun olmadığını dile getirirken, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi, İranlı yetkililerle yaptığı biri dizi görüşmenin ardından bölgedeki krizlerin çözümü için bir şans verilmesi gerektiğini vurguladı. 

İran'ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Ruhani dün Umman Dışişleri Bakanı ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, “İran açısından bölge ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesinde ve Suudi Arabistan ile ilişkilerin yeniden kurulmasında hiçbir sorun yok” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri, İranlı protestocuların Suudi Arabistan’ın Tahran’daki büyükelçiliğini ve Meşhed'deki konsolosluğunu basmasının ardından 3 Ocak 2016'da İran'la olan diplomatik ilişkilerini kesmişlerdi.

Riyad’ın Tahran'ı Yemen'deki Husilere destek vermek ve bölgede kaos yaratmakla suçlamasının ardından iki ülke arasındaki ilişkiler daha da kötüleşti. Washington’ın Tahran’ın petrol ihracatına yaptırım uygulamaya başladığı Mayıs ayından bu yana ABD ve Körfez ülkeleri, İran’ı, Basra Körfezi’ndeki petrol gemilerini ile tesislerini hedef almak ve deniz seyrüsefer güvenliğini tehdit etmekle suçluyor.

Bin Alevi ile görüşmesi sırasında İran’ın bölge ülkeleriyle ilişkileri geliştirme ve Suudi Arabistan ile ilişkilerin yeniden kurulması konusunda hiçbir problemi olmadığını söyleyen Ruhani şöyle devam etti;

“Bölge ülkeleri ve halkları arasında kardeşlik ve dostluktan başka bir yol yoktur. Herkes Yemen'deki savaşın bir an önce sona ermesi için çalışmalı. Ülkede güvenlik ve istikrarın sağlanması ve böylece Yemen-Yemen müzakerelerinin yapılması gerekiyor. Geçmişi geride bırakıp geleceğe bakmalı ve mevcut sorunları işbirliği ve uyumla çözmeliyiz.”

IRNA’nın aktardığı açıklamalarında Ruhani, Ummanlı bakana, İran’ın bölge ülkelerinin güvenliğin sağlanmasında aktif rol alması gerektiğine inandığını söyledi. ‘Hürmüz Barış Girişimi’ni bu nedenle açıkladıklarının altını çizen Ruhani,  Hürmüz Boğazı ile Basra Körfezi'nin güvenliği ve istikrarı için bölge ülkeleri arasında işbirliğinin ve ortaklıkların geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı geçtiğimiz Eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) 74'üncü Genel Kurul görüşmelerinde Basra Körfezi'ndeki enerji kaynaklarının ve seyrüsefer özgürlüğünün güvence altına alınması için bölge ülkeleri arasında karşılıklı anlayışa dayalı dostane ilişkiler kurulmasını ve ortak bir eylem başlatılmasını hedefleyen Hürmüz Barış Girişimi planını açıklamıştı.

IRNA’nın haberine göre Umman Dışişleri Bakanı Bin Alevi ise açıklamasında, İran'ın açıkladığı Hürmüz Barış Girişimi’nin bölge ülkelerinin güvenliği ve istikrarını önemsediğini vurguladı.
Yemen’deki krizin çözümü diyalog

Öte yandan İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Bin Alevi ile pazartesi akşamı gerçekleştirdiği görüşme sırasında yaptığı açıklamada, Umman'ın bölgede barış ve istikrar ortamı yaratma konusundaki rolüne övgüde bulundu. İran ile Umman arasındaki ilişkilerin her zaman iyi ve gelişmekte olduğuna dikkati çeken Laricani, Yemen’deki krizin güçle çözülemeyeceğini belirterek, önce ateşkes kararı alınması, ardından diyalog yoluyla diğer sorunların çözümü için harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca bölge ülkeleriyle yakınlaşma çağrısında bulunan Laricani, bölge ülkelerinin sorunları çözmek için kendi aralarındaki iletişimi ve ilişkileri güçlendirmesi gerektiğini ve İran'ı Hürmüz Barış Girişi’nin bu bağlamda geldiğini söyledi.

Pazartesi günü Tahran’a gelen Umman Dışişleri Bakanı bin Alevi, İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ve İran Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile de görüştü.

Fars Haber Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre İran Dışişleri Bakanı Zarif, Ummanlı mevkidaşı ile görüşmesi sırasında, “Bölgedeki gerilimi azaltmak için iyi niyetle atılan her türlü adımı ve girişimi memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. Haberde ayrıca Bin Alevi’nin Zarif ile çeşitli alanlarda ikili, bölgesel ve uluslararası konuları görüştüğü aktarıldı. Görüşme sırasında bölgesel gelişmelerin diyalogla çözülmesinin önemine vurgu yapan Bin Alevi, bu bağlamda ilgili tüm ülkelerin katılımıyla gerçekleştirilecek bir konferansın faydalı olabileceğine dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya