Irak'taki protestoların bilançosu: Ölenlerin sayısı 400'ü aştı, 20 bin yaralı

Irak'taki protestoların bilançosu: Ölenlerin sayısı 400'ü aştı, 20 bin yaralı

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 07:15
Bağdat’ta hayatını kaybeden bir göstericinin fotoğrafını taşıyan arkadaşları (AFP)
Bağdat/Fadıl en-Nişemi
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin (OHCHR) Irak bürosu, başkent Bağdat ile güney ve orta kentlerdeki protestolarda ölü, yaralı ve gözaltındaki göstericilerin bilançosunu açıkladı.

Komiserlik üyesi Ali el-Beyati, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Son verilere göre, şehitlerin sayısı 433’e ulaştı. Ayrıca çoğu gösterici yaklaşık 20 bin yaralı. Bunların içinde güvenlik güçleri de bulunuyor. Toplam gözaltı sayısı 2 bin 597 kişiye ulaştı. Bunların 2 bin 441’i serbest bırakıldı. 156 kişi halen gözaltında bulunuyor” dedi.

Komiserliğin çabaları sonucu haklarında beraat kararı verilen 15 kişinin dün serbest bırakıldıklarını anlatan Beyati, yargı tarafından beraat kararı verilen tüm göstericilerin gözaltı sürecinde maruz kaldığı maddi ve manevi zararların tazmin edilmesini talep ettiklerini söyledi.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ile Irak’taki AB Misyonu arasında dün gerçekleşen görüşmede protestolar ve yaşanan olaylar ele alındı.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Başkanı Akil el-Musevi, görüşmede, “Komiserlik, ihlalleri gözlemlemek için Bağdat ve diğer illerdeki gösteri meydanlarına 400’ün üzerinde görevli gönderdi” ifadesini kullandı.

Komiserlik’ten yapılan açıklamada ifadelerine yer verilen Musevi, “Komiserlik cezaevi ve gözaltı merkezlerinde tutulan göstericilerle bir araya gelerek, yakınları tarafından ziyaretler de dâhil olmak üzere sanıklar için yasal güvenceler sağlamayı başardı. Komiserlik kamu ve özel mülkiyete zarar vermeyen tüm göstericilerin serbest bırakılması için çalışıyor. Gözaltındaki göstericilerin savunması için yaklaşık 100 avukatın görevlendirilmesi hususunda Barolar Sendikası ile anlaşma yaptık” dedi.

Öte yandan Necef kentinde sakin bir hava hakimdi. Zira göstericilerin son olarak kentte bulunan Muhammed Bakır el-Hakim türbesini yakmak istemesi gerginliğe neden olmuştu. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, kentteki kanaat önderleri ile göstericiler arasında gerçekleşen diyaloğun ardından, onlarca göstericinin ölümüne ve yaralanmasına neden olan türbe bekçilerinin görevden alınması şartıyla eylemciler türbeye 300 metre yaklaşmayacak.

Irak’ta Başbakan Adil Abdulmehdi’nin istifası karşısında ikna olmayan göstericiler dün de ülke genelinde protesto gösterilerine devam etti

Zikar vilayet merkezi Nasıriye’den aktivist Haydar en-Naşi, “Gösteriler devam ediyor. Geçen günlerde güvenlik güçleriyle gerçekleşen şiddetli çatışmaların ve bir dizi olayların ardından kentte sükunet ortamı hâkim” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Naşi, “Nasıriye halkından Tuğgeneral Risan el-ibrahim’in Emniyet Müdürü olarak atanması, birkaç gün önce tırmanan gerginliğin düşürülmesinde etkili oldu. Ancak siyasi partilerin başbakanlık için kendilerinden bir aday göstermesi halinde yeni protesto dalgaları başlayabilir” dedi.

Zikar Emniyet Müdürü, ölen göstericiler dolayısıyla Nasıriye şehir merkezinde bulunan Zeytun Köprüsü’nü 40 gün süreyle kapatma talimatı verdi. Geçen Perşembe günü güvenlik güçlerinin Zeytun Köprüsü yakınında eylemcilerin üzerine ateş açması sonucu 50 gösterici yaşamını yitirdi, 225 kişi yaralandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Yakın Doğu İşleri Müsteşar Yardımcısı David Schenker, önceki gün gazetecilere verdiği demeçte, Irak’ın Nasıriye şehrinde hafta sonu gözlenen göstericilere yönelik aşırı güç kullanımı karşısında şok olduklarını söyledi.

Schenker, “Irak hükümetini, barışçıl göstericileri acımasızca susturmaya çalışanları soruşturmaya çağırıyoruz” dedi.

Federal Polis Kuvvetleri komutanı Tümgeneral Cafer El Battat ise dünkü açıklamasında, Zikar’da DEAŞ unsurlarının tutulduğu bir cezaevine askeri takviye yaptıklarını bildirdi.

Battat, “Zikar’da, DEAŞ ve terör örgütü unsurlarından yaklaşık 3 bin mahkumun tutulduğu El Hut Cezaevine askeri takviye gönderildi” ifadelerini kaydetti.

“Federal Polis Kuvvetleri mensubu 500 savaşçı El Hut Cezaevine, 150’si de Nasıriye’deki merkez cezaevine gönderildi” diyen Battat, takviye kararının amacını cezaevlerindeki güvenliğin korunması şeklinde açıkladı.

Irak Keldani Patriği Luis Rafael Sako, gösterilerde hayatını kaybedenlere saygı dolayısıyla Irak'taki noel ve yeni yıl kutlamalarını iptal ettiğini duyurdu.

Alman Haber Ajansı DPA’nın aktardığına göre, Sako, dünkü açıklamasında, “Kutlamaları iptal etmeye karar verdik. Bu nedenle kilise ve meydanlarda noel ağaçları süslenmeyecek, kutlama ve akşam partisi yapılmayacak, Patrikhane binasında resmi bir tebrik resepsiyonu olmayacak” dedi.

Sako, hayatlarını kaybedenlerin ruhlarına merhamet edilmesi ve yaralıların biran önce iyileşmesi için dua edeceklerini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya