Irak'ta başbakan adayı için Hizbullah ve İran devrede

Irak'ta başbakan adayı için Hizbullah ve İran devrede

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 08:15
Bağdat/Hamza Mustafa
Irak’ın başkenti Bağdat’ta hükümete yakın bir kaynak, İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyonlar birimi olan Kudüs Gücü Ordusu Komutanı Kasım Süleymani ile Hizbullah’ın Irak sorumlusu Muhammed Kevserani’nin, başbakanlık koltuğuna yeni bir aday belirlemek için devreye girdiğini söyledi.

AFP’ye konuşan kaynak, “Süleymani, Abdulmehdi’nin ardından bir aday belirlemek için Bağdat’ta bulunuyor. Kevserani de aynı şekilde Sünni ve Şii siyasi partileri ikna etme konusunda için büyük rol oynuyor” ifadelerini kullandı.

Irak halkı ve özellikle de göstericilerin çoğu İran’ın yönetim üzerindeki otoritesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirirken, gelecek hükümet üzerinden elini çekmesini istiyor. Tahran, Abdulmehdi’nin istifa etmesini bölgedeki politikaları açısından bir kayıp olarak görmüyor.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in hükümeti kuracak yeni başbakanı görevlendirmek için anayasanın tanıdığı 15 günlük süre başlarken, İran ve Hizbullah, ‘en büyük parlamento bloğu’ seçeneğini aktif hale getirerek, aday belirlemeye çalışıyor. Ancak bu çabalar sokağın tepkisini çekti.

En büyük parlamento bloğuna ilişkin hukuki tartışmaları Şarku’l Avsat’a değerlendiren Hukuk Uzmanı Ahmed el-İbadi, “Reform ve Bina koalisyonları, seçim sonrası sayıca çoğunluğu oluşturan parlamento bloğunu kurma meselesini çözüme kavuşturmada başarısız oldu. Bu nedenle, Mukteda es-Sadr’ın desteklediği Sairun Koalisyonu ile Hadi el-Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu, anayasa maddesine aykırı bir biçimde ortak aday olarak Abdulmehdi’yi çıkardı” diye konuştu.

İbadi, “Anayasa metninde, sayıca çoğunluğu oluşturan parlamento bloğu meselesinin şerhi gayet açık. Ayrıca ‘sayıca çoğunluğu oluşturan parlamento bloğu’ yanlış bir isimlendirmedir. Bunun doğrusu ‘en büyük parlamento bloğu’ olması gerekir. Anayasa maddesi uyarınca başbakan seçim mekanizması, bu bloğunun parlamentonun ilk oturumunda kendini ‘en büyük parlamento bloğu’ olarak kayıtlara geçirmesi şeklinde gerçekleşir. Böylece bu blok yeni başbakan adayını belirleme yetkisine kavuşur” dedi.

Irak’ta sosyal medya hesapları üzerinde aday listeleri dolaşırken, Cumhurbaşkanı Berhem Salih’e yakın bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı, henüz bir aday ismi almadı ve siyasi partilerin anayasa doğrultusunda ortak bir aday üzerinde uzlaşmasını bekliyor. Cumhurbaşkanı’na tanınan 15 günlük süre, aday ismi kendisine iletildikten sonra başlar, başbakanın istifasının ardından değil” ifadelerini kullandı.

Kurtuluş ve Kalkınma Cephesi Partisi yöneticilerinden Esil en-Nuceyfi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Irak’ın biriken sorunlarını kısa sürede çözecek bir süpermen yok. Bir sonraki başbakanın başarısı, en kısa sürede hakiki bir seçim yapması ve halkın gerçek temsilcilerini parlamentoya göndermesine bağlıdır. Geri kalan şeyler halk temsilcilerinin bulunduğu parlamentoya bırakılması gerekir” dedi.

Nuceyfi, ‘devlette yozlaşmış güç merkezlerinin varlığı sebebiyle, yerine getiremeyeceği sözleri vermeyecek olan bir hükümet kurulması’ çağrısında bulundu.

Nasr Koalisyonu yöneticilerinden Adnan ez-Zarfi ise ülkedeki mevcut sorunların çözümü için bağımsız bir ismin başbakan olması gerektiğini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya