Lübnan halk hareketinden Samir Hatib protestosu

Lübnan halk hareketinden Samir Hatib protestosu

Çarşamba, 4 Aralık, 2019 - 06:30
(EPA)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnanlı göstericiler, dün gece çıkan Samir el-Hatib'in Başbakan olacağı bir hükümet kurulacağına ilişkin haberleri protesto ederek, başkent Beyrut ve Bekaa’daki birçok caddeyi trafiğe kapattı.

Göstericiler, Beyrut'taki Ring Köprüsü'nü kapatırken, bunu el-Hatib'in Başbakanlığını reddettikleri için yaptıklarını vurguladı.

Gerekçe yolsuzluk

Beyrut’un Manara bölgesinde ise son zamanlarda Başbakan adaylığında ismi öne çıkan Samir el-Hatib’in evi önünde bazı protestocular toplandı. Göstericiler, el-Hatib’i mali yolsuzlukla suçlamasının yanı sıra iktidar sisteminin bir uzantısı olarak hükümeti yönetmesini reddettiklerini dile getirdi.

Protestocular, ayrıca Bekaa'daki Joub Jannine kavşağındaki yolu da kapattı.

Hükümet oluşumunu kolaylaştırmak için gerekli temaslarda bulunan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, başbakan seçilmesine ilişkin meclis istişarelerinin başlatılması için henüz bir adım atmadı.

(Şii) Hizbullah ve (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareket (ÖYH), Hariri'yi yeni hükümeti kurmak için aday gösterme konusunda ısrar ediyor.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgilere göre (Dürzi) İlerici Sosyalist Parti (İSP) Genel Başkanı Velid Canbolat da Hariri'nin sorumluluk alması gerektiğini savunuyor.

Hizbullah ÖYH ve İSP'nin ortak tutumu da Temsilciler Meclisi'nde yeni Başbakan adayının belirlenmesi sürecini ağırlaştırıyor.

(Sünni) Müstakbel Hareketi Genel Başkanı Saad Hariri ise sorumluluk almamak için kendi yerine iş insanı Samir el-Hatib'i Başbakan adayı olarak öne çıkartıyor.

Lübnan'da hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim'de başlayan protestolar kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayılmıştı.

Gösterilere 13 gün direnen Başbakan Saad el-Hariri, 29 Ekim'de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Ülke genelinde küçük eylemlerle protestolarını sürdüren göstericilerin, iç savaşın sona erdiği 1990'dan bu yana yönetimi paylaşan siyasi partilerin oluşturduğu kabine yerine teknokratlardan oluşan bağımsız ve küçültülmüş bir hükümet kurulması, erken seçime gidilmesi, yolsuzluğa bulaşan yöneticilerin yargılanması gibi talepleri bulunuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya