Filistin Başbakanı Iştiyye, hükümetin Gazze'deki projeleri reddettiğini söyledi

Filistin Başbakanı Iştiyye, hükümetin Gazze'deki projeleri reddettiğini söyledi

Salı, 3 Aralık, 2019 - 14:00
Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Ramallah’ta Noel ağacının aydınlatılmasına katılırken (WAFA)
Ramallah/Şarku’l Avsat

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, hükümetin, Gazze Şeridi’nde yaşanan olayları takip ettiğini belirterek, bölgede yapılan son projelerin, ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanı ve damadı Jared Kushner tarafından geçtiğimiz Haziran ayında Bahreyn’de düzenlenen konferans sırasında açıklanan ‘Yüzyılın Anlaşması’ çerçevesinde hayata geçirilmek istendiğini söyledi.

Filistin Başbakanı Iştiyye, dün Ramallah’ta düzenlenen hükümet oturumu öncesi yaptığı açıklamada, hükümetin büyük bir endişe ile Gazze Şeridi’nde uygulamaya konulmaya çalışılan projeler ve planlar hakkındaki haberleri takip ettiğini söyledi.

Gazze sınırları içerisinde inşa edilmesi planlanan Amerikan hastanesine de atıfta bulunan Filistin Başbakanı, bu planın Filistin halkının siyasi talepleri ve ulusal haklarını karşılamayan bir politikayı temsil ettiğini söyledi.

Iştiyye yaşanan bu gelişmelerin Bahreyn’de düzenlenen konferansın sonuçlarından biri olmasının yanı sıra, ABD planının, İsrail’e yönelik düzenlemelerinden biri olduğuna dikkati çekti. Projenin zamanlamasının seçimler ve ulusal birlik çağrılarının artması ile kasti olarak çakıştığını belirten Başbakan, bu projeleri, Gazze Şeridi’ne ve Filistin’in ulusal birlikteliğine vurulan bir darbe olarak nitelendirdi.

Filistin Başbakanı, Trump’ın planının Batı Şeria ve Gazze’yi paramparça edeceğinin altını çizdi.

Filistinli tarafların bölünmeyi bir kenara bırakarak, demokratik bir seçim sürecinin yanı sıra, direnmeye de ihtiyaç duyduğunu söyleyen Iştiyye, Hamas ve İsrail arasındaki ateşkesi reddeden Filistin liderliğinin bağımsız bir devlet için güçlenmesi gerektiğini belirtti.

Hamas, saldırıların sona ermesi ve tutuklularının durumunun gözden geçirilmesi karşısında İsrail ile uzun sürecek bir anlaşma istiyor. Ancak bu, Gazze Şeridi’nde gerçekleşmesi planlanan projelerle mümkün. Filistin hükümeti ise bu durumu Batı Şeria’dan ayrılma ve Gazze’de yeni bir devlet kurulması girişimi olarak görüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya