Hamas ve İslami Cihad, uzun vadeli ateşkes için Kahire'de

Hamas ve İslami Cihad, uzun vadeli ateşkes için Kahire'de

Salı, 3 Aralık, 2019 - 13:15
Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ve İslami Cihad Hareketi’nin komutanı Hıdır Habib, geçen Ekim ayında Gazze’de (AFP)
Ramallah/Kefah Zebun

Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ve İslami Cihad Hareketi’nin Genel Sekreteri Ziyad en-Nahale, 2 Aralık’ta İsrail’le uzun süreli bir ateşkes sağlama girişimi çerçevesinde Kahire’ye ziyarette bulundu.

Hamas’ın belirttiğine göre Mısır, Heniyye’nin Gazze Şeridi’nden çıkmasına yönelik uzun süredir verilen yasağı kaldırdı. Mısırlı yetkililer, bu tür bir engelin olmadığını savunuyordu.

Öte yandan Hamas, Heniyye’nin başkanlığındaki bir heyetin, Mısırlı yetkililerle ikili meselelerin yanı sıra önemli konuları da ele alacağını açıkladı. İslami Cihad Hareketi tarafından yayınlanan bildiride de Nahale’nin, Mısırlı yetkililerle önemli görüşmeler yapacağı açıklandı.

Aynı şekilde İsmail Heniyye’nin Rusya, Katar ve Türkiye’yi kapsayan bir tur sırasında büyük bir heyete başkanlık etmesi bekleniyor.

Kahire, birkaç yıldır “iç uzlaşı ve Gazze Şeridi’nde ateşkes” meselelerinde arabuluculuk yapıyor. Heniyye ve Nahale’nin Mısır ziyareti ise İsrail çevrelerindeki “uzun vadeli bir anlaşma sağlamak için ateşkes görüşmelerinde ilerleme kaydedildiği” sızıntıları sonrasında gelişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bu tür bir anlaşma için çalıştığını açık bir şekilde dile getirirken, füze faaliyetleri devam ettiği sürece Gazze Şeridi’nde böyle bir çözümün mümkün olmayacağını da vurguladı.

Netanyahu, işgal altındaki Aşkelon kasabasında 12 fabrikanın temel atma töreni sırasında, uzun vadeli çözümün, Gazze’den füze fırlatma faaliyetiyle bağlantılı olduğunu söyledi. Füze saldırısına bir son verme taahhüdünde bulunan Binyamin Netanyahu, “Bu duruma son vereceğiz. Şaşırtıcı operasyonel planlarımız var” dedi.

İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi haberine göre Hamas Hareketi ve İsrail, geçici bir ateşkes yerine, uzun vadeli bir ateşkes sağlamak amacıyla yeni düzenlemeleri ele almayı sürdürecek. Gazete, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun sınır kapıları yakınlarında ABD kuruluşlarının denetiminde bir ABD sivil hastanesi kurulmasının da bu düzenlemeler arasında yer aldığını duyurdu.

Haaretz gazetesinde askeri bir analist olan Amos Harel, Hamas liderliğinin, Filistin topraklarında, ABD- İsrail komplosuna yönelik artan iddiaları görmezden geldiğini söyledi. Gazete, Heniyye’nin Refah’ta bir başka hastanenin açılışı sırasında, direniş ve yapılanma sancağının kaldırılmasına ihtiyaç duyulduğu yönündeki açıklamasına da değindi. Gazetede ayrıca, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’nin, Hamas’ı son dönemde bölgede dengeleyici bir faktör olarak tanıttığı belirtildi.

İsrail güvenlik organları, daha önceden olduğu gibi işlerin kötüye gitme olasılığının olmasına rağmen Gazze’deki Hamas Hareketi’yle uzun vadede bir anlaşma sağlama olasılığının bulunduğunu açıkladı. İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett de üst düzey komutanlara, Gazze Şeridi kıyılarında bir liman inşa etme olasılığını inceleme talimatı verdi. Bennett, geçen hafta durgun suları harekete geçirerek, Gazze Şeridi kıyılarında bir liman inşa etme fikrine sahip olan İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ile bir araya geldi. Bu çerçevede ordunun en fazla 8 hafta içerisinde bu konuya dair askeri ve güvenlik unsurlarını kapsayacak bir değerlendirme raporu sunması bekleniyor.

Aktarılana göre bu adım, Gazze’deki durumu iyileştirme ve bölgeyi dış dünyaya açma umudunun bir göstergesi olarak ABD tarafından da destekleniyor. İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes kapsamında, liman inşa etme fikri birçok defa gündeme geldi. Bununla birlikte İsrail, daha önce Hamas tarafından alıkoyulan esir ve mahkumlar meselesinde uzlaşı sağlamak da dahil söz konusu meselenin, anlaşmanın ilerleyen aşamalarında ortaya koyulacağını belirtmişti.

Filistin yönetimi, Filistin Devleti projesini yok etmeyi amaçladığını söyleyerek Hamas ve İsrail arasındaki ateşkes anlaşmasını eleştirmişti. İsrail ve arabulucu taraf üzerinde baskı sağlama girişimi olarak, Ambargoyu Delme ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Heyeti, 3 haftadır durdurulması sonrasında yürüyüşlerin, gelecek cuma günü yeniden başlayacağını açıkladı.

Heyet, düzenli toplantıları sırasında gelecek cuma günü yapılacak yürüyüşe geniş katılım çağrısında bulundu. Heyet, yürüyüşe katılan Filistin halkını da işgalcilerin, yürüyüşü hedef alacak her türlü girişimine karşı uyardı. Ulusal Heyet, Filistin mücadelesinin işgalcilere karşı zafer kazanana kadar devam edeceğini belirtirken, yürüyüşlerin barışçıl şekilde yeniden başlayacağını vurguladı.

Geri Dönüş yürüyüşleri, Hamas’ın ateşkes anlaşmasına ulaşmak için kullandığı araçlardan biriydi ve zaman zaman kanlı şekilde devam etti. Hamas Hareketi, Ambargoyu Delme ve Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 83. cuma gününde “Yürüyüş devam ediyor” açıklamasında bulundu. Hamas, “kimsenin durdurmayı başaramayacağı Gazze halkının silahı olan bu yolu sürdürmek için yeterli irade ve kararlılık gücünün olduğunu” vurguladı. Hamas Hareket, 2 Aralık’ta yaptığı yazılı açıklamada, “Ambargoyu Delmek ve Büyük Dönüş Yürüyüşü, Filistinlilerin İsrail işgaline karşı direnişinin ve mücadelesinin başarılı ve etkili bir yoludur” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada ayrıca, “Yürüyüş hedeflerine ulaşana kadar, işgale, işgalcilerin plan ve ihlallerine karşı bu popüler eylem ve ulusal direnişin devamlılığı için bugün bu birliği, ortaklığı ve güçlü kolektif yönetimi korumamız gerekiyor” denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya