Fransa, ABD'yi dijital vergi anlaşmasından geri çekilmekle suçluyor

Fransa, ABD'yi dijital vergi anlaşmasından geri çekilmekle suçluyor

Salı, 3 Aralık, 2019 - 12:30
Dijital hizmetler sunan bazı büyük şirket aplikasyonları (AFP)
Paris/Şarku’l Avsat
Fransa, ABD’yi, dijital hizmetler sunan büyük şirketlere vergi uygulamak için uluslararası çözüme ulaşmayı hedefleyen anlaşmadan geri çekilmekle suçladı.

Paris Hükümeti tarafından Fransa'daki dijital hizmetlere uygulanan vergi hakkında ABD'nin bir rapor yayınlaması üzerine, Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire'nin yaptığı açıklamada Fransa'nın da anlaşmadan geri çekilebileceği belirtildi.

Washington'ın raporu, karşı önlemlerin zeminini oluşturabilir ve ABD Başkanı Donald Trump’ın bu yılın başındaki tehditlerine göre vergi uygulaması Fransa şarabını da kapsayabilir.

Le Maire, France Inter radyosuna verdiği röportajda, Paris’in büyük dijital şirketlere adil vergiler uygulama kararından asla vazgeçmeyeceğini söyledi. Le Maire, ABD’nin, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) aracılığıyla dijital vergiler ile ilgili uluslararası bir çözüm talep ettiğini ancak şuan bunu istediğinden emin olmadığını söylediği iddiaları ile ABD’yi suçluyor. Bunun yerine Washington’un, temmuz ayında Fransa milletvekillerinin onayladığı yerel vergi hakkında Fransa’ya yaptırımlar uygulanmasını talep ettiğini ve internet devlerinin dijital hizmet gelirlerine yüzde 3 vergi uygulanması gerektiğini açıkladı.

Dev internet şirketlerinin ödediği düşük vergi oranları önemli bir konudur. Avrupa Komisyonu, internet şirketlerinin kar payından yüzde 8 ila 9 arasında bir miktar ödediğini ki bunun bazen klasik şirketler için yaklaşık yüzde 23 ile karşılaştırıldığında daha az olduğunu tahmin ediyor.

Le Maire, Fransa vergisinin kapsadığı büyük şirketlerin hepsinin olmasa da çoğunun Amerikan olduğunu ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ağustos ayında, kendisi ve Trump’ın dijital hizmetlere vergi uygulanması için küresel bir çerçeve geliştirmeye çalışan OECD aracılığı ile iki ülke arasında direk bir tartışma olmasını engelleyen bir anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

OECD, şirketlerin asıl merkezlerine bakılmaksızın büyük bir faaliyette bulundukları her ülkede vergi ödemelerini talep eden ilk teklifini ekim ayında yapmıştı. Örgütün ocak ayında gelecek adımının, gelecek uygulamalar şeklinde somut öneriler olması bekleniyor.

Fransa, eğer uluslararası bir çözüm yürürlüğe girerse, yerel vergi gereğince yapılan ödemeleri şirketlere geri vermeyi taahhüt etti.

Yaz ateşkesi çerçevesinde, Trump, Fransa’ya karşı şu an bitmiş olan 90 günlük yeni bir verginin kaldırılmasına izin verdi.

Editörün Seçimi

Multimedya