ABD Savunma Bakanı Esper'den Türkiye'ye: NATO'nun savunma planlarını engellemekten vazgeçin

ABD Savunma Bakanı Esper'den Türkiye'ye: NATO'nun savunma planlarını engellemekten vazgeçin

Salı, 3 Aralık, 2019 - 11:15
ABD Savunma Bakanı Mark Esper- Arşiv (Reuters)
Washington/Şarku'l Avsat
ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’ye NATO’nun Baltık ülkeleri ve Polonya savunma planını engellemekten vazgeçme çağrısında bulundu. Öte yandan Ankara, NATO’ya Suriye’de Washington tarafından desteklenen YPG’ye yönelik mücadelesini destekleme konusunda baskı uyguluyor.

Esper, Reuters’e yaptığı açıklamada, Türkiye’deki NATO zirvesi öncesinde, yaptığı açıklamada, gördükleri tehditleri herkesin görmediği konusunda uyarıda bulundu. YPG’nin terörist olarak nitelenmesinin krizi çözmeye destek olmayacağının altını çizdi.

Esper, Ankara’yı NATO’nun karşılaştığı daha büyük zorluklara odaklanmaya çağırdı.

ABD Savunma Bakanı Londra’ya giderken uçakta yaptığı açıklamada, Türkiye’ye verdiği mesajda, “Kendi endişeleri nedeniyle askıya alamayacağımız planlara doğru adım atmalıyız” ifadelerini kullandı. NATO’nun birliği ve hazırlığının gibi daha büyük konulara odaklanılması gerektiğini vurguladı. Esper, “Şu an en büyük sorunun NATO’nun hazır olması olduğuna dikkat çekti. Herkes gündemi kabul etmeye hazır değil. Herkes tüm tehditlerin farkında değil” şeklinde konuştu.

NATO temsilcileri, komşu Rusya’nın tehdidine karşı Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya’daki savunmayı iyileştirme planının 29 üyesinden resmi onay alması gerekiyor.

Reuters’e göre NATO’nun kuruluşunun 70.yıldönümünü münasebetiyle gerçekleştirilmesi beklenen zirve söz konusu iken yaşanan anlaşmazlık, Ankara ile Washington arasında derin bölünmeler olduğunu gösteriyor.

Öte yandan Türkiye, NATO’nun YPG savaşçılarının resmen terörist olarak nitelendirilmesini talep ediyor. YPG, Washington tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ana omurgasını oluşturuyor. Müttefiklerinin YPG’ye verdiği destek Türkiye’nin tepkisini çekiyor.

Ankara, Suriye’deki mevcut krizden Washington’u sorumlu tutuyor.

Esper, Washington’un YPG’yi terörist olarak niteleyip nitelemeyeceği konusundaki bir soruya, “Ben bunu desteklemeyeceğim. Pozisyonlarımıza sadık kalacağız ve bence NATO da bunu yapacak” şeklinde yanıt verdi.

Editörün Seçimi

Multimedya