İran devlet televizyonu: Güvenlik güçleri protestolar sırasında 'isyancıları' öldürdü

İran devlet televizyonu: Güvenlik güçleri protestolar sırasında 'isyancıları' öldürdü

Salı, 3 Aralık, 2019 - 11:15
İran’daki gösterilerden bir kesit (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat
İran devlet televizyonu, güvenlik güçlerinin çeşitli şehirlerde düzenlenen eylemler sırasında ‘isyancılar’ olarak nitelendirilen protestocuları vurarak öldürdüğünü itiraf etti.

AP’ye göre, devlet televizyonunda yer alan bu haber, benzin fiyatlarındaki artışa karşı 15 Kasım’da başlayan gösteriler sırasında güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddet nedeniyle İran’a yönelik uluslararası camiadan gelen eleştiri ve baskının arttığı bir zamanda geldi.

Uluslararası Af Örgütü, protestolar sırasında en az 208 kişinin öldürüldüğünü belirtirken, İranlı yetkililer, ölü ve gözaltı sayılarını açıklamayı reddediyor.

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, ‘resmi olmayan organlar’ tarafından, akaryakıt fiyatlarındaki artışa karşı düzenlenen protestolar esnasında ölenlere ilişkin verilen sayıları reddederek, bunların düşman gruplar tarafından ortaya atılan yalanlar olduğunu öne sürdü.

İsmaili devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, “Düşman gruplar tarafından açıklanan sayıların yalan olduğunu açıkça ilan ediyorum” dedi.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney de, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Benzin zammı bahane edilerek ölüm ve yıkımı hedefleyen geniş kapsamlı, derin ve çok tehlikeli bir komplo İran halkı tarafından boşa çıkarıldı” diye konuşmuştu.

Hamaney, güvenlik güçleri tarafından göstericilere uygulanan baskıyı da, ‘yurt içi ve dışındaki İran düşmanlarının komplolarına karşı haklı bir tepki’ olarak nitelendirmişti.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ortadoğu’da patlak veren protestoların ardındaki ortak faktörün İran olduğunu söyleyerek, Irak, Lübnan ve hatta İran’daki göstericilerin İran rejimine karşı çıktığına dikkat çekti.

Editörün Seçimi

Multimedya