Cezayirli avukatlar, Butefllika döneminde yönetimde bulunan sembol isimlerin yargılanmasının siyasallaştırılmasını eleştirdi

Cezayirli avukatlar, Butefllika döneminde yönetimde bulunan sembol isimlerin yargılanmasının siyasallaştırılmasını eleştirdi

Salı, 3 Aralık, 2019 - 10:30
Cezayir/Boualem Goumrassa
Cezayir’in eski Cumhurbaşkanı Abdülaziz Bıuteflika yönetiminin sembol isimlerini savunan avukatlar, mahkemenin dün gerçekleştirilmesi beklenen oturumuna katılmayı reddettiler. Bunun üzerine mahkeme hâkimi, oturumun çarşamba gününe ertelenmesi yönünde karar verdi. Başkent Cezayir Barosu Başkanı Abdulmecid es-Selini yaptığı açıklamada, gerekli şartların sağlanmadığını belirterek duruşmanın boykot edildiğini söyledi.

Selini, mahkeme hâkiminin davayı erteleme kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, ülkenin içerisinden geçtiği olağanüstü koşullar dolasıyla bu davada gerçeğe ulaşılamayacağını ifade etti. Ayrıca mahkemenin siyasallaştığını ve siyasi hesapların görülmesi gibi bir durumun ortaya çıktığını dile getiren Selini, Ceza Mahkemesi’nin eski başbakanlar Ahmed Uyahya ve Abdülmelik Sellal ile ilgili suçlamaları karara bağlamaya yetkili olmadığına işaret ederek, anayasada öngörüldüğü üzere bu davaların Devlet Yüksek Mahkemesi tarafından görülmesi gerektiğini söyledi.

Bu dava kapsamında eski Sanayi Bakanı Yusuf Yusufi ve Mahcub Bida ile birlikte 5 iş adamı yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Tutuklu sanıklar hakim karşısına çıkartılırken  eski Sanayi Bakanı Abdusselam Buşarib yurtdışında bulunduğundan dolayı mahkemeye gelmedi. Ayrıca mahkeme çağrısını reddeden Buşarib hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarıldı. Benzer bir yasal işlem, ABD'de yaşayan eski Enerji Bakanı Şekip Halil’e karşı başlatıldı.

Eski başbakanlar Uyahya ve Sellal, 2 Nisan'da daha önce benzeri görülmemiş protestolarının ve ordunun baskısının ardından istifa eden Buteflika dönemindeki görevleriyle ilgili olarak, yolsuzluğun yanı sıra bir çok suçlamayla karşı karşıya bulunuyorlar. Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre mahkeme, avukatların yokluğunda yargılamayı yapabilir ve sanıklar hakkında karar verebilir.

Sanıkların dün cezaevi idaresinin araçlarına binmesi sırasında büyük bir arbede yaşadı. Güvenlik güçleri, çok sayıda insanın duruşmaya girmesini engelledi. Gazeteciler de mahkeme salonuna giremedi. Mahkeme başkanlığı gazetecileri duvarlara asılan ekranlardan mahkemeyi takip etmeye davet etti. Bu olay üzerine öfkelenen gazeteciler, basına saygı gösterilmesi için slogan atarak gösteri düzenlediler.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, askerlerin bu ayın 12'sinde sivil kıyafetlerle seçime katılacağı kaydedildi.  Açıklamada, tüm vatandaşlar gibi askerlerin de ülkenin tüm bölgelerindeki kayıtlı seçim ofislerinde doğrudan oy kullanmalarının bir hak ve aynı zamanda görev olduğu vurgulandı. Bunun yanı sıra görevlerinden dolayı doğrudan oy kullanamayanlar, seçim yasası uyarınca seçim görevlerini vekaleten yerine getirebilecekler. Ulusal Halk Ordusu'nun seçimlerinin başarısını sağlama konusundaki kararlılığının ifade edildiği açıklamada, halkın bu ulusal görevi barış ve sükûnet ortamında yapılmasını sağlamak için tüm güvenlik önlemlerinin alındığı teyit edildi.

2004 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde askerler, kışlalarda oy kullanıyorlardı. Ancak seçimlerin daima ordu adayları lehine sonuçlandığını öne süren muhalefetin orduya yönelttiği suçlamalardan sonra bu usulde değişikliğe gidildi. Yapılan açıklamada askerlerin diğer vatandaşlar gibi seçim merkezlerinde oy kullanacaklarının teyit edilmesinin sebebi bilinmiyor. Zaten 15 yıldır bu şekilde oy kullanılıyordu.

Editörün Seçimi

Multimedya