Türkiye, 11 Kasım'dan bu yana DEAŞ'a mensup 21 yabancıyı sınır dışı etti

Türkiye, 11 Kasım'dan bu yana DEAŞ'a mensup 21 yabancıyı sınır dışı etti

Salı, 3 Aralık, 2019 - 10:15
Ankara/Said Abdurrezzak
Türk yetkililer, 11 Kasım’dan bu yana DEAŞ’a mensup 21 yabancı uyruklu militanın sınır dışı edildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, dün, sınır dışı etme (geri gönderme) merkezlerindeki yabancı terörist sayısının 938’e düştüğünü söyledi. Açıklamada, şimdiye kadar 13 Alman, 2 Belçikalı, 2 Hollandalı, 1 Danimarkalı, 1 İngiliz, 1 ABD'li ve 1 İrlandalı teröristin Türkiye'den sınır dışı edildiği aktarıldı.

Türk yetkililer önceki gün DEAŞ terör örgütü mensubu bir İrlandalıyı sınır dışı etti. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yabancı uyruklu DEAŞ’lıların sınır dışı edilme işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Bakanlık tarafından geçtiğimiz Cuma günü yapılan açıklamada, DEAŞ’a mensup Belçikalı iki kız kardeşin sınır dışı edildiği aktarıldı. 24 yaşındaki Fatıma bin Mezyan, geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı sırasında Ayn İsa Mülteci Kampı’ndan kaçarak, kaçakçıların yardımıyla Türkiye topraklarına girmeyi başarmıştı. Bin Mezyan, Suriye sınırındaki Kilis şehrine ulaşır ulaşmaz yakalandı. 31 yaşındaki kız kardeşi Rahma ise Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna saldırısı sırasında el-Hol Mülteci Kampı’ndan kaçmış, ancak daha sonra Türkiye makamları tarafından yakalanmıştı. Belçika makamları ise iki kadının başkent Brüksel’e geldikleri gibi tutuklanacaklarını duyurmuştu.

Türk makamları, 11 Kasım’da DEAŞ’a mensup yabancı uyruklu militanları kendi ülkelerine iade etmeye başladı. Önümdeki günlerde ise 11 Fransız’ın sınır dışı edilmesi bekleniyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, Suriye ve Irak’ta savaşan DEAŞ mensuplarını ülkelerine iade edeceklerini belirtmişti. Bakan Soylu, yabancı uyruklu DEAŞ üyelerinin yılsonuna kadar ülkelerine iade işlemlerinin tamamlanacağını belirtti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cezaevlerinde bin 150’den fazla DEAŞ mensubunun bulunduğunu açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriyeli muhalifler, Barış Pınarı Harekâtı sırasında kaçan 287 DEAŞ unsurunu yakaladı.

Editörün Seçimi

Multimedya