UAEA'nın yeni başkanı göreve başladı

UAEA'nın yeni başkanı göreve başladı

Salı, 3 Aralık, 2019 - 10:15
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) yeni başkanı Arjantinli diplomat Rafael Mariano Grossi (EPA)
Viyana/Şarku’l Avsat

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) yeni başkanı Arjantinli diplomat Rafael Mariano Grossi dün yemin ederek görevine başladı.

AFP’ye göre UAEA’nın Güney Amerikalı ilk başkanı olan Grossi, 2010-2013 yılları arasında ajansta  üst düzey görevler yürüttü ve nükleer faaliyetlerle ilgili uluslararası müzakerelerin yoğunlaştığı dönemde İranlı yetkililerle temaslarda bulundu.

Grossi, geçen temmuz ayında 72 yaşında ölen Yukiya Amano'nun görevini devraldı.

Fransa’nın eski Tahran Büyükelçisi François Nicoullaud, Grossi’nin nükleer yayılma sorunu hakkındaki büyük deneyimlerinden faydalanacağını söyleyerek, “Nükleer alanda önemli bir ülkeden gelen çok yetenekli bir insan” yorumunda bulundu.

Fransız diplomat, Grossi'nin UAEA içindeki cinsiyet eşitliğini desteklemeye ve iklim değişikliğiyle mücadelede nükleer enerjinin rolünü güçlendirmeye odaklanarak oldukça fazla enerji ve yenilik getirmesinin beklendiğini söyledi.

Grossi, UAEA üyelerine yaptığı ilk konuşmasında ajansın sıkı ve tarafsız denetim sistemine övgüde bulunarak, ajansın potansiyelinin tam anlamıyla kullanılması için elinden geleni yapacağını dile getirdi.
Görüşmeler sürüyor

Nükleer anlaşmanın tarafları İran, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya’dan diplomatlar cuma günü Viyana’da bir araya gelerek çökmekte olan anlaşmayı kurtarma yollarını görüşecek.

ABD’nin 2018’de anlaşmadan çekilmesi ve İran ekonomisine darbe vuran yaptırımları yeniden uygulamasının ardından Tahran, mayıs ayından bu yana anlaşma yükümlülüklerini ihlal eden bazı adımlar attı.

Uluslararası Kriz Grubu'nda (CMI) araştırmacı olarak görev yapan Ali Fayiz, nükleer anlaşmanın haftalar içinde çökebileceğine dikkat çektiği açıklamasında “Geri dönüşü kolay prosedürler İranlıların elinde tükenmeye başladı” dedi.

Fayiz’e göre İran’ın anlaşmanın ihlaline yönelik yeni bir hamlesi Avrupa ülkelerini ihtilaf çözüm mekanizmasını başlatmaya itebilir. Bu da Birleşmiş Milletler’in (BM) İran'a yönelik yaptırımlarının otomatik olarak yeniden başlatılmasına yol açabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya