Hamideti'den Afewerki'ye barış konusunda güvence

Hamideti'den Afewerki'ye barış konusunda güvence

Salı, 3 Aralık, 2019 - 07:00
Sudan'da ski rejimle ilişkileri bulunan basın mensuplarının uzaklaştırılması protesto edildi (AFP)
Hartum/Ahmed Yunus
Eritre'nin başkenti Asmara’da Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu’nun (Hamideti) başkanlığındaki Sudan hükümet heyeti ile Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki arasında gerçekleşen görüşmelerde, önümüzdeki ay Juba’da yapılması planlanan barış görüşmeleri Doğu Sudan Barış Anlaşması ile ilgili olarak Eritre’ye güvence verildi.

Cumhurbaşkanı Afewerki görüşmeler sırasında Asmara Anlaşması'nın maddelerine uyma hususunda katı olmayacağına işaret ederek Juba müzakerelerine verdiği güçlü desteği yineledi.

Sudan hükümeti 14 Ekim 2006 tarihinde Doğu Sudan'daki silahlı isyancı hareketlerle bir barış anlaşması imzaladı. “Doğu Sudan Barış Anlaşması” veya “Asmara Anlaşması” olarak bilinen ve Eritre’nin himayesinde yapılan anlaşmayla birlikte ülkenin doğusunda başlayan ve Eritre hükümeti tarafından desteklenen, 13 yıldan fazla süren silahlı eylemler sona erdi.

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki, Güney Sudan'ın başkenti Juba’da geçiş hükümeti ile silahlı hareketler arasındaki müzakerelerin başlamasından birkaç gün önce Sudan’ın ülke genelinde barışı sağlama çabalarını anladığını dile getirdi.

Hamideti, Yaser Al-Atta, Raja Nicola Abdülmesih ve Enformasyon Bakanı Faysal Muhammed Salih başkanlığındaki Sudan hükümeti heyeti, Yüksek Barış Konseyi temsilcilerine gelecek ayın 10’unda Juba’da yapılacak olan barış müzakereleri turuna ilişkin devam eden hazırlıkların ilerleyişi hakkında bilgi verdi.

Heyet üyelerinden Faysal Muhammed Salih, Asmara'dan dönüşünün ertesi günü yaptığı açıklamada, heyetinin Cumhurbaşkanı Afewerki ile uzun bir görüşme yaptığını söyledi. Faysal, görüşmeler sırasında ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin, hükümetin ve Yüksek Barış Konseyi'nin bir sonraki müzakere turuna ilişkin düzenlemelerinin ve Sudan'da barış sürecinin ele alındığını belirtti. Cumhurbaşkanı Afewerki'nin Sudan’da barışın sağlanması adına mümkün olan desteği sağlayacağını ifade ettiğini aktaran Faysal, Afewerki’nin iki ülke arasındaki tarihsel ilişkilere atıfta bulunarak Sudan halkının yanında durma sözü verdiğini söyledi.

Şarku’l Avsat’ın kaynaklardan edindiği bilgilere göre Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hamideti, hükümet heyeti Hartum'a dönmeden önce Cumhurbaşkanı Afewerki ile yaklaşık yarım saat süren bir toplantı yaptı. Ayrıca sızan bilgilere göre Sudan heyeti, Eritre liderliğinin Asmara Anlaşması ve Juba'da başlatılacak olan barış görüşmeleri ışığında anlaşmanın uygulanmasına devam edilmesi konusundaki görüşünü öğrenmek istedi.

Devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir dönemindeki Sudan hükümeti ile 2006 yılında imzalanan Asmara Anlaşması, güç, servet ve güvenlik düzenlemelerine ilişkin protokoller ve doğu Sudan'ın imar edilmesini ve bir kalkınma fonu kurulmasını içeriyor. Ancak Beşir rejiminin kararlarının uygulanması hususunda oyalanması sebebiyle birtakım zorluklarla karşı karşıya kalındı.

Hamideti'nin Asmara ziyareti, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk'un Afewerki ile bir araya geldiği ve ikili ilişkileri tartıştığı benzer ziyaretten bir hafta sonra geldi. Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah Burhan’ın haziran ayında Asmara'ya ziyarette bulunması ve Cumhurbaşkanı Afewerki'nin geçen eylül ayında Sudan ziyareti ise uzun bir aradan sonra geldi.

Sudan-Eritre ilişkileri, devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir döneminin son yılında dikkat çekici bir şekilde gerginleşti. Hartum hızlı bir şekilde ülkeler arasındaki ortak sınırı kapatmak için harekete geçti ve sınırın Sudan tarafında yoğun bir şekilde askeri birlikler konuşlandırdı.

Eski rejimin devrilmesinin ardından ise iki ülke arasındaki ilişkiler hızla gelişti, çeşitli düzeylerde resmi ziyaretler gerçekleşti. İki ülke arasındaki ortak sınır ve sınırın iki tarafındaki nüfus arasındaki kültürel ve etnik sorunlar, iki ülke hükümetlerinin karşı karşıya olduğu en büyük zorlukların başında geliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya