Yemen Başbakanı Abyan'da normalleşme sürecini değerlendirdi

Yemen Başbakanı Abyan'da normalleşme sürecini değerlendirdi

Salı, 3 Aralık, 2019 - 06:45
Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik dün Abyan'!a ilişkin bir toplantı düzenledi (Saba)
Aden/Şark’ul Avsat

Yemen Başbakanı Dr. Muin Abdulmelik dün geçici başkent Aden ve Abyan yerel yönetimi ile bir araya gelerek bölgedeki durumun normale dönmesini, hizmetlerin iyileştirilmesine yönelik devam eden düzenlemeleri ve Riyad Anlaşması kapsamındaki güvenlik ve istikrar başlıklarını görüştü.

Yemen haber ajansı Saba'nın haberine göre toplantı, istisnai ve zor şartlara rağmen vatandaşlara karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmek için bölgedeki yerel otoritenin iki katına çıkarılmasının önemini vurguladı. Başbakan'ın Yerel İdare Bakanlığı'nı ve ilgili makamları hükümet tarafından onaylanması için acil ve öncelikli projeleri araştırmaları ve gündeme getirmeleri konusuna yönlendirmesi ile yerel makamlar bir dizi proje sundu. Başbakan, yerel makamın performans, hizmet sunumu ve vatandaşlar arasında sükunetin sağlanmasındaki merkezi rolüne övgüde bulunarak oynadığı ulusal rolden duyduğu takdiri dile getirdi.
Başbakan Abdulmelik şu fadeleri kullandı;

"Bir takım önemli projelerde eyaletle birlikte çalışmaya başladık ve yerel otoriteyi eğitim, enerji, su ve sağlık alanında rol alması için güçlendirmeye çalıştık. Ancak Aden ve Abyan'daki son olaylar bu çabaları askıya aldı ve farklı şekillere yöneltti. Şimdi hükümet Aden'e geri döndü. Riyad Anlaşması'nın başarılı olması hepimizin çıkarınadır."

Suudi Arabistan'ın desteği ve sponsorluğu ile Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin çabaları olmadan bu anlaşmanın başarılı olmayacağını belirten Abdulmelik "Anlaşmayı bozmaya çalışan her ses vatandaşla savaşan ve doğrudan onu hedef alan sestir. Çünkü sundukları alternatif iç çekişmeler ve yıkımdır."

Dr. Muin Abdulmelik, hükümetin şu an Abyan'da başta elektrik olmak üzere hizmet vermenin zorluğunun farkında olduğuna dikkat çekerek hükümetin santraller için lazım olan yakıtı eksikliğini gidermeye çalıştığını vurguladı.

Başbakan, akaryakıt piyasasındaki bazı şirketlerin tekelinin ve devlete haksız koşulların dayatılmasının dayanılmaz olduğunu belirterek hükümetin bu duruma sağlam bir şekilde müdahale ettiğine ve vatandaşların akaryakıtta çektiği sıkınntılara son verecek diğer alternatifleri ve çözümleri sürdürülebilir ve şeffaf bir şekilde sunarak bu durumu düzeltmek için çalıştığına işaret etti.

Hükümetin eylemlerinin tüm sektörlerdeki maaşların düzenli olmasına ve hizmetlerin iyileştirilmesine yönelik olduğunu vurgulayan Başbakan, herkesi halk arasında sükuneti pekiştirmeye çağırdı.

Abyan Valisi Ebu Bekir Salim de  eyaletin koşullarını ve başta elektrik, sağlık, eğitim, su, sanitasyon ve telekomünikasyon olmak üzere birçok sektördeki sorunları gözden geçirerek acil ihtiyaçların netleşmesi için projeler hazırlandığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya