Trump: Çin, ABD ile ticaret anlaşması istiyor

Trump: Çin, ABD ile ticaret anlaşması istiyor

Salı, 3 Aralık, 2019 - 09:00
ABD Başkanı Donald Trump gazetecilere açıklama yaparken (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in ABD ile ticaret anlaşması yapmak istediğini söyleyerek, “Ne olacağını göreceğiz” dedi.

Reuters’ın haberine göre Trump, NATO zirvesi için Londra’ya gitmeden önce gazetecilere verdiği demeçte, “Çinliler her zaman müzakere eder. Bir anlaşma yapmak istiyorlar. Ne olacağını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Trump’ın üst düzey danışmanlarından biri, yıl sonundan önce ABD ile Çin arasında bir ticaret anlaşmasına varılmasının hala mümkün olduğunu söyledi.

ABD merkezli Axios haber sitesi ise Trump’ın Hong Kong’lu protestocuları destekleyen tasarıyı onaylaması nedeniyle anlaşmanın sona erdiğini iddia etti.Trump'a, söz konusu yasaya attığı imzanın dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret anlaşması üzerindeki etkisi sorulduğunda, “Daha iyi hale getirmez ancak ne olacağını göreceğiz” şeklinde yanıt vermişti.

ABD Başkanı, geçtiğimiz hafta Hong Kong'daki gösterilerde uygulanan şiddet ve insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulan Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören ‘Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası’ adlı yasa tasarısını imzalamıştı.

Çin ise ABD’nin bu hamlesine misilleme olarak ABD donanma gemi ve uçaklarının Hong Kong'a girişini engelleyeceklerini ve ABD’nin çeşitli sivil toplum kuruluşlarına yaptırım uygulayacağını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya