Rejim İdlib'de pazar yerini vurdu: 10 sivil öldü

Rejim İdlib'de pazar yerini vurdu: 10 sivil öldü

Pazartesi, 2 Aralık, 2019 - 14:15
İdlib’de yıkılmış bir binanın etrafında yürüyen insanlar (Reuters-Arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib’in Maaret el-Numan ilçesinde rejim kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava saldırısında 10 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

SOHR’a göre rejime ait savaş uçaklarının İdlib kırsalındaki Maaret el-Numan ilçesindeki pazar yerine düzenlediği saldırıda 11 sivil hayatını kaybetti, 15 sivil de yaralandı.

İdlib, geçtiğimiz Cumartesi gününden bu yana rejim güçleri ve radikal gruplar arasında Ağustos’ta ateşkes anlaşmasına varılmasından bu yana yaşanan en şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

SOHR, İdlib’in güneydoğusundaki birkaç cephede 48 saattir devam eden çatışmalarda rejim güçlerinden 51, muhalif gruplardan ise 45 unsurun öldüğünü duyurdu.

Rusya tarafından desteklenen Suriye rejim kuvvetleri, Nisan ayı sonunda İdlib'in güney kırsalı ve Hama kırsalında bir askeri operasyon başlatarak çeşitli bölgelerin kontrolünü ele geçirmişti.

SOHR, söz konusu saldırı nedeniyle dört ay içinde yaklaşık bin sivilin hayatını kaybettiğini duyururken, Birleşmiş Milletler (BM) 400 binden fazla insanın özellikle Türkiye sınırına yakın daha güvenli bölgelere göç ettiğini açıklamıştı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, 2011'de patlak veren çatışmadan bu yana Ekim ayında bölgeye yaptığı ilk ziyaretinde, İdlib'deki çatışmayı ‘Suriye'deki tüm kaosu sonlandırmanın anahtarı’ olarak nitelendirmişti.

Radikal grupların 2015 yılında İdlib’i kontrol altına almasından bu yana rejim güçleri Rusya’nın da desteğiyle bölgeye hava veya kara saldırıları gerçekleştiriyor. Bu saldırılar genellikle Rusya ve Türkiye tarafından desteklenen ateşkes anlaşmasıyla sona eriyor.

Editörün Seçimi

Multimedya