Suudi Arabistan Medya Forumu 32 ülkenin katılımıyla Riyad'da başladı

Suudi Arabistan Medya Forumu 32 ülkenin katılımıyla Riyad'da başladı

Pazartesi, 2 Aralık, 2019 - 14:00
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Medya Forumu, ‘Medya Endüstrisi’nin fırsat ve zorlukları’ başlığıyla 32 ülkeden binden fazla medyacının katılımı ile bugün başkent Riyad’da başladı.

Riyad’da ilk defa düzenlenen forumun ilk oturumu, ‘Medya içeriği ve kitle davranışları’ başlığını taşırken, sosyal medya ortamında fikir ve bilgilerin yaratılması ile medya içeriğinin kamuoyunu şekillendirmesi ele alındı.

Dr. Emel el-Hezzani tarafından yönetilen oturumda, siyasi gündemlere hizmet etmek için medya içeriğini siyasallaştırmanın yanı sıra bu içeriklerin rolü ile kitlelerin tutum ve davranışları değerlendirildi.

Mısır Devlet Bilgi Servisi Başkanı Dr. Dia Raşvan, medya paylaşımlarının Arap kitlelerinin davranışını etkilemek ve harekete geçirmek için yeterli olmadığını öne sürdü.

Raşvan, Arap medya kurumlarının politikasının, Batı medya kurumlarının politikasından farklı olması nedeniyle Arap dünyasındaki medya sürecinin hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasi Müsteşarı Dr. Saud Katib, “Medya endüstrisi modern çağda değişti ve gelişti” diyerek, medya endüstrisinin kökten değiştiğini ve şu an ki aşamanın ‘yeni medya’ olduğunu söyledi.

Libya eski Dışişleri Bakanı Abdurrahman Şalkam ise medya içeriklerinin kalitesinin değişken olduğunu belirterek, “Medya modern araçlara göre değişiyor. Radyo, küresel olarak bilgiye erişmenin ilk yoluydu. Sonra televizyon devreye girdi. Bugün ise en etkili mecra sosyal medya” dedi.

Norveç Ulusal Radyo Direktörü Helia Solberg tarafından sunulan ‘Gazeteciliğin öncü değişimdeki rolü’ konulu oturumda ise medyanın bireylerin yaşam tarzlarını biçimlendirmesi anlamında kişilerin zihinlerine yönelik etkisi ele alındı.

32 ülkeden binin üzerinde medya uzmanının katılımıyla 2-3 Aralık tarihlerinde Riyad’da düzenlenecek forumda 50 oturum ve çalıştayın gerçekleşmesi bekleniyor.

Suudi Medya Forumu’nda, medya endüstrisinin geleceği, kamuoyunu şekillendirmedeki rolü ve toplum üzerindeki etkisini de içeren bir takım önemli konular ele alınacak.


Editörün Seçimi

Multimedya