Zelenskiy: Trump ile herhangi bir değiş tokuş anlaşması yapmadık

Zelenskiy: Trump ile herhangi bir değiş tokuş anlaşması yapmadık

Pazartesi, 2 Aralık, 2019 - 12:45
Kiev/Şarku’l Avsat

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Başkanı Donald Trump ile ülkesine yapılacak askeri yardım konusunda değiş tokuş anlaşması yapıldığına ilişkin iddiaları bir kez daha reddetti.

Zelenskiy, ABD’den TIME, Fransa’dan Le Monde, Almanya’dan Der Spiegel ve Polonya’dan Gazeta Wyborcza’ya verdiği ortak röportajda, “ABD Başkanı ile ‘Bana bunu verirsen sana şunu veririm’ şeklinde hiçbir zaman konuşmadım. Dilencilere benzetilmemizi istemiyorum” diyerek, bu konudaki şantaj suçlamalarını hiç anlamadığını söyledi.

Trump’ın 25 Temmuz’da Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Ukrayna’da doğalgaz üretim şirketinde çalışan oğlu Hunter Biden hakkında soruşturma açılması şartıyla ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardıma devam edeceğine ilişkin şantaj yaptığı iddia edilmiş, bunun ardından ABD Başkanı hakkında azil soruşturması başlatılmıştı.

ABD’nin Avrupa Birliği (AB) Büyükelçisi Gordon Sundland ise böyle bir değiş tokuş konuşmasının yapıldığını açıkça onaylamıştı.

Zelenskiy, söz konusu röportajında Fransa'nın başkenti Paris'te 9 Aralık'ta Fransa, Almanya, Ukrayna ve Rusya liderlerinin katılımıyla yapılacak Doğu Ukrayna’daki krize ilişkin zirveye de değindi.

Burada Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile ilk kez görüşecek olan Zelenskiy, müzakerelerin ardından mahkûmların değişimi, etkili bir ateşkes ve seçimlerden önce çatışma bölgelerinde tam bir geri çekilmeye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı, “Eğer bu üç nokta çözülürse, o zaman bütün insanların savaşı sonlandırmak isteyip istemediğini göreceğiz. Biz bunu kesinlikle istiyoruz Fakat Rusya'nın gerçekten isteyip istemediğini göreceğiz” yorumunda bulundu.

‘Normandiya Dörtlüsü’ formatında gerçekleştirilecek olan zirve, 2016’dan bu yana yapılacak ilk zirve olacak.

Rusya ve Ukrayna arasındaki ilişkiler, Batı yanlılarının 2014'te Kiev'de iktidara gelmesi, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi ve Doğu Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçılarla savaş patlak vermesinden bu yana gerilmişti.

Ancak diyaloga öncelik veren Zelenskiy'nin Nisan ayında iktidara gelmesinden bu yana Kiev ile Moskova arasındaki ilişkiler uçurumun eşiğinden döndü.


Editörün Seçimi

Multimedya