Husiler, internet kullanımını azaltmakla tehdit ediyor

Husiler, internet kullanımını azaltmakla tehdit ediyor

Pazartesi, 2 Aralık, 2019 - 11:30
(EPA)
Sana/Şarku’l Avsat

Sana’daki darbeci hükümet, internet hizmetlerinin kullanımını azaltmak istiyor. Yemenli aktivistler ve insan hakları savunucuları da internet hizmetine yönelik bu girişim hakkında sosyal medya organları üzerinden memnuniyetsizliklerini dile getirdi.

Husi lider, grubun internet sitesi aracılığıyla bir video yayınladı. Videoda, Husi gruba bağlı İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Saadalı Mofser en-Numeyr ve Enformasyon Bakanı Dayfullah eş-Şami de görünüyor.

Darbeci hükümetteki bakan Numeyr, yaptığı açıklamada, Yemen’deki internet kullanıcılarını, dünyanın geri kalanındaki kullanıcıların aksine internette daha fazla vakit harcamakla suçladı.

Yemenli aktivisler de söz konusu açıklamaya, sosyal medya organları üzerinden sert bir şekilde tepki gösterdi.

Aktivistler, Husi bakanı cahillikle suçlarken, ülkede internet kullanımı saatlerini azaltma girişiminin “Yemen’i dış dünyadan uzaklaştıracağını ve Orta Çağ’a geri döndüreceğini” savundu.

Darbecilere bağlı bir iletişim kurumunda çalışan özel bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Husilerin internet paketlerine yüzde 130 oranında zamma gittiklerini belirtti.  

Kaynağa göre kuruluştaki Husi liderliği, bahane olarak kararın ilk hedefi olan wireless ağları sahiplerine çeşitli suçlamalarda bulunarak, wireless sahiplerinin yasadışı internet hizmeti satıcılığı yaptığını belirtti.

İsminin gizli kalmasını isteyen kaynak, bu adımın, kontrol altındaki bölgelerde telekomünikasyon sektörünü etkileyen Husilerin önceki suiistimallerini ve ihlallerini artırdığını vurguladı.

Öte yandan Sana’daki güvenilir kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, internet fiyatındaki artışın arka planında milislere bağlı önleyici güvenlik birimlerinin olduğunu ifade etti.

Kaynaklar, bir yandan vatandaşların sosyal medya organlarında dinlenmesinin ve takibin zorluğu dolayısıyla, diğer yandan da Yemenlileri iletişim ağlarından uzak tutmak amacıyla Önleyici Toplumsal Birim’in, Yemen Net şirketine ‘internet hizmetlerinin fiyat tarifelerini yüzde 130 oranında artırma” talimatı verdiğine dikkati çekti.

 

Husi milisler, merkezi Sana’da bulunan Yemen Net tarafından sağlanan internet hizmetlerinin kontrolünü elinde tutuyor. Husiler, bu sayede kullanıcıların düzgün ve kesintisiz şekilde internete erişmesi de engelleniyor.

 

Sana’da telekomünikasyon sektöründeki çalışanların Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamalara göre, Husi grubun telekomünikasyon sektöründen elde ettiği gelir 2018 yılında 280 milyon dolara (162 milyar 400 milyon riyal) ulaştı. Husilerin vergi tarifelerinin yanı sıra bu gelir, önceki yıllara kıyasla oldukça yüksek.

 

Sektör çalışanları, Yemen Mobile şirketi Yürütme Kurulu’na atanan Husi lider Assam el-Hamli’yi, göreve gelmesinden bu yana şirketi soymakla suçladı.

 

Şarku’l Avsat’a konuşan çalışanlar, telekomünikasyon sektöründeki şirketlerin yanı sıra hükümetin yüzde 51’ine sahip olduğu şirketin, Mehdi el-Meşat, Abdulkerim el-Husi, Ahmed Hamid ve Mosfer en-Numeyr gibi Husi liderlere bir gelir kaynağı olduğunu vurguladı.

 

Telekomünikasyon sektöründen kaynaklar, bu sektörün, Abdulkerim el-Husi liderliğindeki grubun, ilk sıralardaki gelir kapısı olduğunu ifade ederek, Husilerin,  Assam el-Hamli ile her gün milyonlarca riyal kazandığını belirtti.

 

Kaynaklar, Hamli tarafından gerçekleştirilen sistematik yağma faaliyetlerine dikkati çekerken, ihaleler ve alımlar aracılığıyla bu sektörün, Husi sülalesinin unsurlarının tekeli haline geldiğini aktardı. Kaynaklar ayrıca, Husilerin yolsuzluk hacminin büyük bir kısmının, Yemen’in en büyük şirketlerinden biri olan Yemen Mobile’den kaynaklandığını söylerken, günlük yaklaşık 300 milyon riyallik (1 dolar yaklaşık 580 dolar) yolsuzluk yapıldığını vurguladı.

 

Husilerin, daha fazla gelir elde etmek için iletişim ve internet paketlerinin tarifelerinde fiyat artışına yöneldiğini söyleyen Hamli, “İnternet paketi yükledikten ve internette gezindikten sonra, ‘bakiye bitmek üzere’ uyarısıyla şok oluyorsunuz” dedi. Yemen Mobile tarafından sağlanan iletişim hizmetlerinin yararlanıcıları da birçok defa sebeplerini bilmedikleri bir şekilde bakiyelerinin tükendiğine dikkati çektiler. Husi yönetiminin Yemen telekomünikasyon sektörünün maruz kaldığı çöküşün asıl sorumlusu olduğu vurgulandı.

 

Sektör çalışanları ayrıca, Husi lider Numeyr’i Husi lider Hamli’den büyük miktarlarda para almakla suçladı. Çalışanlar bu paraların, kanun ve kurumsal iş düzenlemeleri hükümleri uyarınca, ayda 10 milyon olarak tahmin edildiğini ifade etti.

 

Sana’daki ilgili kaynaklar da Şarku’l Avsat’a, Husi ihlallerine değinirken, grup liderlerinin Yemen Mobile’nin tüm kararlarını takip ettiğini ve şirketteki en kritik alanları kontrol ettiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya