Lübnan'da protesto gösterileri devam ediyor

Lübnan'da protesto gösterileri devam ediyor

Pazartesi, 2 Aralık, 2019 - 10:00
Beyrut/Şarku'l Avsat
Lübnan biri 17 Ekim halk hareketi diğeri ise Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ı destekleyen (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareket'in (ÖYH) öncülüğünde iki karşıt gösteriye tanıklık etti.

Halk hareketi, Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı yolu başta olmak üzere Lübnan’ın farklı kentlerinde, yeni hükümetin oluşturulmasını talep eden  "Açılım Pazarı" başlığı altında gösteriler düzenledi.

Öte yandan "Açılım Pazarı"na karşı ÖYH’nin çağrısıyla Cumhurbaşkanı Avn’ı destekleyen gösteriler yapıldı. Avn destekçileri; Cumhurbaşkanının halk hareketinin taleplerini karşılamak için girişimleri olduğunu ancak bu girişimlerin karşıt göstericiler tarafından reddedildiğini savunarak "Cumhurbaşkanı kırmızı çizgidir, Cumhurbaşkanlığı Sarayı sopa kırılacak yer değildir" şeklinde sloganlar attı. Mişel Avn'ın kurucusu olduğu ÖYH, Avn'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı'nın damadı Cibran Basil tarafından yönetiliyor. 

Öğlen saatlerinden bu yana bölgede yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekerken,  Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na giden tüm yollar dikenli teller ve bariyerler ile kapatıldı ve kavşaklarda ordu kontrol noktalarının oluşturulduğu gözlendi.

İki gösterici grup arasında yer yer çatışmaların yaşanması üzerine güvenlik güçleri taraflar arasında konumlanarak gerginliği önledi.

"Açılım Pazarı" başlığı altında toplanan göstericiler, barışçıl yöntemleri benimsediklerini, ülkeyi yozlaşmış siyasi elitlerden kurtararak, yurtsever bağımsız bir hükümetin oluşturulması için gösteri düzenlediklerini bildirdi.

Öte yandan Beyrut'tan yayın yapan özel Merkeziyye Haber Ajansı, ÖYH destekçilerinin Hades-Babeda yolunu ulaşıma kapattığını, siyah gömlekli, sopalı bazı eylemcilerin halk hareketinin gösteri düzenlediği alana girmek üzere güvenlik güçlerine saldırdığını aktardı.

 

Emekli Tuğgeneral George Nadir de basına yaptığı açıklamada "ÖYH destekçileri görüşlerimizi ifade etmemizi engellemek için provoke edici tüm güçlerini harekete geçirdiler, sözlü psikolojik ve fiziksel tacizde bulundular ancak taleplerimizi ifade etmeye devam edeceğiz" dedi.

Başkent Beyrut’tun merkezi bölgeleri Müze, Hamra ve Caita semtlerinde "Açılım Pazarı, Lübnan halkının birlik ve dayanışması" başlığı altında toplanan göstericiler, Şehitler ve Riyad es-Sulh meydanına yürüdü.  

Barışçıl eylemlerin süreceğini deklare eden göstericiler, “İç savaş korkusuyla oluşturulan mevcut siyasi yapının değiştirilmesi, teknokratlar hükümetinin oluşturulması, iktidar sınıfının yol açtığı ekonomik çöküşün engellenmesi için acil önlem alınması, yargı bağımsızlığının sağlanması, yolsuzluk yapanların yargılanarak banka hesaplarına el konulması’ taleplerini vurguladı. 

Hamra Caddesi'ndeki Lübnan Bankası’nın önünde de protesto eylemi gerçekleştiren göstericiler, dövizin Lübnan lirası karşısında değer kazanmasını ve mevcut mali politikaları eleştiren sloganlar attı.

Hayat şartlarının zorlaşmasından yakınan katılımcılar, Lübnan bayrakları taşıdı ve Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame ve yönetimi istifaya çağırdı.

Güneyde Sayda kentinde, kendilerini "Sayda’nın Devrimci Kanadı" olarak adlandıran bir grup da bankaların önünde benzer eylemler gerçekleştirdi. Gece karanlığında döviz bürolarına kırmızı çarpı çizerek, ‘karaborsacı dövizciler’ yazılı broşürler astı.

Kefer Rumman bölgesinde de benzinlikler önünde petrol tekeli aleyhine gösteri düzenlendiği, kuzeydeki Abde, Halba ve Vadi Halid bölgelerinde de Beyrut’taki gösterilerin desteklendiği bildirildi.

Editörün Seçimi

Multimedya