Hamduk, Sudan'a uygulanan yaptırımların kaldırılması umuduyla Washington'a gitti

Hamduk, Sudan'a uygulanan yaptırımların kaldırılması umuduyla Washington'a gitti

Pazartesi, 2 Aralık, 2019 - 07:45
Washington/Şarku’l Avsat

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk dün, 6 gün sürmesi planlanan Washington ziyaretine başladı. Hamduk, ABD’li yetkililerle yaptığı ortak açıklamada ziyaretinin ana gündem maddesinin ülkesine uygulanan yaptırımların kaldırması olduğunu belirtti. Kaynaklardan edinilen bilgilere göre Hamduk'un ABD Başkanı Donald Trump ile NATO liderlerinin toplantılarına katılmak üzere gittiği Londra’dan döndükten sonra görüşmesi bekleniyor. Sudan Başbakanı ayrıca yaptırımların kaldırılması konusunu gözden geçirmek için Dünya Bankası Başkanı ve Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörü ile de görüşecek.

Hamduk ziyareti öncesinde ABD’nin Sudan’a uyguladığı yaptırımların ülkesinin çöküşünü hızlandırdığı uyarısında bulunmuştu. Hamduk, İngiltere merkezli Independent gazetesinin aktardığı açıklamalarında söz konusu şartlar altında Sudan’ın başarısız bir devlete dönüştüğünün de altını çizdi. Sudan Başbakan’ı, ABD’yi ülkesini ‘terörün devlet sponsoru’ olarak nitelemekten de vazgeçmeye çağırdı. 

Hamduk'a ABD ziyaretinde dışişleri, adalet, savunma ve spor bakanları eşlik ediyor.

Washington, Ekim 2017’de Sudan'ın eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in iktidarı döneminde, terörle mücadeledeki ilerleme ve terörden etkilenen bölgelere insani yardımların ulaştırılmasına izin verilmesi çerçevesinde Sudan'a uygulanan bazı ekonomik yaptırımları kaldırdı. Ancak geçen nisan ayında Beşir yönetimini deviren devrime rağmen Sudan’ın halen Terörün Devlet Sponsoru listesinde yer alması ve savaşın yıktığı Darfur bölgesindeki yaptırımların sürmesi ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor.

ABD, 1993 yılında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından soykırımla suçlanan Beşir’in yönetimi sırasında Sudan’ı terör devlet sponsoru olarak sınıflandırdı. Ayrıca Sudan’ın 1990'larda Usame bin Ladin gibi teröristlere ev sahipliği yapması Batılı ülkeleri kızdırdı.

Washington, ilişkileri gün geçtikçe iyileşen Sudan’ın adını Terörün Sponsoru Devlet listesinden çıkarmak için resmi işlemleri başlattı. Ancak geçtiğimiz yıl Sudan’da kitlesel protesto gösterilerinin patlak vermesinin ardından ABD işlemleri askıya aldı.

Sudan’daki devrim, orduyu sivillerle güç paylaşımı anlaşması yapmak zorunda bıraktı. Söz konusu anlaşma çerçevesinde ülke önümüzdeki 3 yıl boyunca bir geçiş dönemi ile yönetilecek. Askeri Geçiş Konseyi (AGK) Orgeneral Abdulfettah el-Burhan liderliğinde, 11 üyeli Devlet Başkanlığı Konseyi (Egemen Konsey) kuruldu. 11 üyenin 5’ini siviller oluştururken aralarında ülkede yarım yüzyıl sonra ilk kez bir Hıristiyan lider de yer aldı. Abdullah Hamduk da sivil hükümetin başbakanı olarak görevlendirildi.

Tüm bu değişimlere rağmen ABD’nin Sudan’ı kara listeden çıkarmaya yönelik tutumunda herhangi bir değişiklik olmadı. Bu durum, Sudan ekonomisinin hareketlerini kısıtlarken Sudanlı şirketlerin yabancı bankalarla dolar cinsinden anlaşma yapmalarını ya da uluslararası kuruluşlardan kredi almalarını imkansız hale getiriyor.

Sudanlı yetkililer, Batılı hükümetlerin Sudan’a uygulanan yaptırımlar konusunda yavaş hareket etmelerinden birçok kez şikayet etti. Başbakan Hamduk geçen eylül ayında konuyla ilgili önemli bir ilerleme beklediğini söyledi. Ancak şu ana kadar herhangi bir değişiklik olmadı.


Editörün Seçimi

Multimedya