Fransa: Sahel'deki operasyon zaman alacak

Fransa: Sahel'deki operasyon zaman alacak

Pazar, 1 Aralık, 2019 - 13:30
Sahel Bölgesi’nde gerçekleştirilen Barkhane Operasyonu’ndaki Fransız askerler (Arşiv-AFP)
Paris/Şarku'l Avsat

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ‘Le Journal du Dimanche’ gazetesine verdiği demeçte, ülkesinin Sahel bölgesinde gerçekleştirdiği Barkhane Operasyonu’nun zaman alacağını söyledi. Mali’de gerçekleştirilen operasyonda 13 Fransız askeri hayatını kaybetmişti.

Parly, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Sahel bölgesindeki aşırılık yanlılarına karşı gerçekleştirdiği operasyonda Fransız kuvvetlerinin stratejisini gözden geçirip geçirmeyeceği hakkındaki bir soruya verdiği cevapta, bu operasyonun zaman alacağını söyledi.

Sahel'de teröre karşı gerçekleştirilen bu büyük operasyonu tamamen etkin hale getirmek için tüm seçeneklerin masada olduğunu söyleyen Bakan Parly, “Geçtiğimiz Kasım ayının başlarında bölgeye gerçekleştirdiğim ziyarette durumun kötüye gittiğini fark ettim. Bu, Mali, Burkina Faso ve Nijer ordularına verilen zararları ortaya koyuyor. Bunun yanında Afrika silahlı kuvvetlerine eşlik eden Barkhane Operasyonu büyük bir başarıdır” şeklinde konuştu.

Fransız Savunma Bakanı Parly, “Bu bölge, Avrupa’nın kapılarında yer alıyor. Amacımız, Fransa ve Sahel ülkelerinin askerleri ile birlikte savaşan daha çok Avrupalı görmeyi hedefliyoruz” dedi. Öte yandan Fransa, gelecek yıl çatışmalarda yerel güçleri desteklemek için özel bir Avrupa kuvveti kurmak istiyor. Parly, bu isteğe ilk yanıt verenler arasında Çekler, Belçikalılar ve Estonyalıların bulunduğuna işarette bulundu. Tüm Avrupalılar olarak hiçbir şey yapılmadığı takdirde, devletlerden geriye kalan alanları, DEAŞ ve El Kaide’ye bağlı teröristlerin sığınak haline getireceği konusunda uyardı.

Parly’nin yarın Paris’te Macron ile birlikte Mali’nin kuzeydoğusunda meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybeden 13 asker için düzenlenen anma törenine katılması planlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya