Hartum treni Sudan'daki ulaşım krizini çözdü mü?

Hartum treni Sudan'daki ulaşım krizini çözdü mü?

Pazar, 1 Aralık, 2019 - 13:00
Yolculara vakit kazandıran Hartum treni, diğer toplu taşıma araçlarına kıyasla rekor sürede ulaşım sağlıyor (Taseti News)
İstanbul/Şarku’l Avsat

İsra Şahid

Sudan’ın başkenti Hartum’da çeşitli nedenlerden dolayı aylarca ulaşım krizi yaşandı. Bu nedenlerden biri de toplu taşıma araçları kullananların iki ya da daha fazla gün boyunca benzin istasyonlarında sıra beklemesi, doldurulan miktarla bir gün çalışıp yine benzin istasyonunun yolunu tutmasıydı. Böyle tekrarlanıp giden bu durum, çalışanların ve her yaştan öğrencilerin ıstırabı haline gelmişti.

Bu konuda geçen yıl yapılan bir araştırma, Hartum’daki toplu taşıma araçlarını 5 milyon 600 bin kişinin kullandığını ortaya çıkardı. Geçtiğimiz Eylül ayında ise eski rejim üyeleri, Hamduk hükümetinin işleyişine set vurmak amacıyla Nil Nehri’ne yakın bölgelerde oturanların yüklü miktarlarda gaz ve petrol keşfetmesinin ardından krizin doğuşuna neden olmakla suçlanmıştı.
İyimserlik

Vatandaşlar, krizin çözümüne katkı sağlamak için Hartum’da şehir treninin kullanılmaya başlaması konusunda iyimser. Yeni hükümet, Beşir rejiminin devrilmesine yol açan bu krizi ciddi bir şekilde ele aldı. Başkentin önemli bölgelerini birleştiren Hartum treni, ücretsiz deneme haftasının ardından bugün (1 Aralık) resmen açıldı.

Ücret olarak ise yolcular 10 Sudan Sterlini verirken öğrenciler ise 5 Sterlin verecek. Vatandaşlar, bu ücretlerin bazen 60 lira vermeleri gereken kamu araçlarına kıyasla son derece hesaplı bir ücret olduğunu düşünüyor.
Seyahat noktaları

Demiryolları müdür yardımcısı Muhammed Hamid’in Independent Arabia’ya yaptığı açıklamalara göre, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki farklı seferde çalışan iki tren bulunuyor. Biri Hartum’un kuzeyindeki El-Kadru’dan başlayarak yedi durağın ardından Kuzey Hartum şehrine giderken diğer ise Hartum’un güneyindeki Eş-Şecera’dan şehrin merkezine kadar gidip öğlen saat 15.00’da geri dönüyor. Trene oldukça fazla rağbet gösterildiği için gün içindeki seferler beşe çıkarılacak; önümüzdeki hafta ise dört tren daha eklenecek.
Hamid, tüm bunlarla beraber aynı zamanda şu ifadeleri kullandı;

“Hartum treni, şehri ulaşım krizinden kurtarmak amacıyla hızla başlatıldı. Aslında 2015’ten beri aktif halde olması gerekiyordu. Ancak altyapı zayıflığından dolayı ertelendi. Altyapıyı iyileştirip Omdurman’a kadar kuzeye, Evliya Dağı’na kadar ise güneye gidecek olan hatlar ekleyeceğiz. Şuanda yüzde 50 oranında azaltılmış olan krizden tamamen kurtulmaya çalışıyoruz. Ancak bu zaman alıyor. Şayet altı tren aktif hale gelirse yolcu kapasitesi 3 binleri bulacak.”
Vatandaşların görüşleri

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia’dan aktardığı ankete göre, Sudanlı memur Ahmed En-Nur “Bize vakit kazandıran bu tren, diğer toplu taşıma araçlarına kıyasla rekor sürede ulaşım sağlıyor. Ancak sorun şu ki kalkış saatleri çok erken” ifadelerinde bulundu. Öğrenci Nada ise artık üniversiteye daha hızlı gittiğini, eskiden yollarda harcadığı enerji ve vakti artık daha verimli kullandığını belirtti. Sınıf arkadaşı Yumna Mustafa ise treni kullanabilmesi için hattın Omdurman’a kadar uzatılmasını beklediğini ifade etti.

ABD yaptırımlarının çeyrek asrı aşkın bir süredir trenleri bakımdan ve yedek parçalardan mahrum ederek Sudan demiryoluna set koyduğu biliniyor. İktidara geldiğinden beri zorluklarla karşı karşıya kalan Hamduk hükümeti ise sorunu derhal ele alarak ulaşım krizine çözüm getirmek için çaba sarf etti.


Editörün Seçimi

Multimedya