Tunus: STK'lar kadına şiddete tepkili

Tunus: STK'lar kadına şiddete tepkili

Pazar, 1 Aralık, 2019 - 12:45
Tunus şehir merkezinde kadına şiddete karşı düzenlenen gösteriler (AFP)
Tunus/Şarku’l Avsat

Yüzlerce kişi, Tunus’un başkenti Tunus’ta kadına yönelik şiddeti protesto ederek yetkilileri ülkede kadın haklarını güçlendirmeye çağırdı.

Tunuslu kadın ve erkekler, 50 farklı sivil toplum kuruluşunun (STK) davetiyle başkentin merkezindeki Habib Burgiba caddesinde buluştu. “Tunus kadınına yönelik tüm şiddetten arınmak için” ellerinde süpürge tutan göstericiler, “Gericiliğe karşı Tunus devrimi”, “Şiddete hayır” gibi sloganlar atarken içlerinden bazıları ise tencere tava çaldı.

Göstericilerin ellerindeki pankartlarda ise “Kadın erkek eşitliği öldürmez ama şiddet öldürür”, “Rejimin biri geliyor diğeri gidiyor, şiddet ise daima aynı yerde” yazdığı görüldü.

Gösteri düzenlemeye çağıran kurumlardan biri olan Demokratik Kadınlar Derneği Eski Başkanı Meniyye bin Cuma, AFP’ye yaptığı açıklamada “kadına karşı şiddetin Tunus’taki gericiliğe işaret ettiğini” belirtti.

Göstericilerden biri olan Selma Bahr ise “Yetkililerin kadına şiddeti tüm tezahürleriyle ortadan kaldırmak için gerçekten seferber olduğunu ve faillere karşı katı muamele ettiğini görmek istiyoruz” dedi.

Özellikle 11 Ekim’de bir okul önünde kadınları küçük düşürücü hareketler yapan milletvekili Zuheyr Mahluf’un görüntülerinin sosyal medyada yayınlanmasının ardından halkın bu konudaki tepkisi çığ gibi büyümeye devam ediyor. Bu olay yaşandığından beri sosyal medyadaki binlerce kadın, yaşadığı şiddet ve tacizi anlatıyor.

Facebook’ta 25 binden fazla üyesi bulunan “Ben de” isimli bir grup, her gün, kadınların yaşadığı acı tecrübeleri yayınlıyor.

Şarku’l Avsat’ın haberine göre Tunus hükümetine bağlı Kadınlara Yönelik Araştırma, Çalışma, Belge ve Bilgi Merkezi (CREDIF), geçtiğimiz Ekim ayında, mağdurları ifade vermeye teşvik etmek için toplu taşıma araçlarındaki taciz konusunda bir bilinçlendirme kampanyası başlattı. Tunus yasaları, cinsel taciz ve saldırıları cezalandırmasına rağmen mağdurlar nadiren şikayette bulunuyor. Tunus yasalarına göre, kamu alanlarında cinsel tacizde bulunan kişilerin bir yıl hapis ve 3 bin dinar (yaklaşık 950 euro) para cezasına varan cezalara çarptırıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya