Cezayir'de ‘dış müdahaleye' karşı yürüyüşler

Cezayir'de ‘dış müdahaleye' karşı yürüyüşler

Pazar, 1 Aralık, 2019 - 11:15
İstanbul/Şarku’l Avsat
Cezayir resmi makamları, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) ülkedeki ‘özgürlüklerin durumu’ konusunu ele alan toplantısını ‘diplomatik tedbir’ olarak tanımlamaktan vazgeçerken, dün, başkent Cezayir’de binlerce işçi ‘dış müdahaleyi’ kınayan yürüyüşler düzenledi.

Hükümet Sözcüsü Hasan Rabihi, AP’nin yayınladığı listenin Cezayir’in Avrupalı ortakları ile olan ilişkilerini yeniden gözden geçirmelerine neden olabileceği tehdidinde bulundu.

AP’nin Cezayirli yetkililer tarafından halk hareketine karşı gerçekleşen baskı eylemlerini kınayan 5 maddelik liste yayınlamasından saatler sonra dün binlerce işçi, başkentteki Cezayir Genel İşçi Sendikaları (UGTA) Genel Merkezi önünden postahane merkezine doğru yürüyüşe geçti. UGTA Genel Sekreteri Selim Labatşa’nın önderlik ettiği yürüyüş, Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Rabihi başta olmak üzere bazı hükümet yetkilileri ve Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi’nin de aralarında bulunduğu bir takım diplomatik simaların konuşma ve katılımlarıyla başladı.

“Liste kafa karışıklığı yaratmayı amaçlıyor”

Rabihi, meydanda toplanan kalabalığa yaptığı konuşmada, “AP üyelerini kınıyorum” dedi. AP’nin yayınladığı listenin cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili kafa kaşıklığı yaratmayı amaçladığını öne süren Rabihi, “Bu listenin amacı, başkalarının iç işlerine karışmayan ve kendi iç işlerine de karışılmasını istemeyen Cezayir’de kaos yaratmaktan ve istikrarsızlaştırmaktan başka ne olabilir?” diye sorguladı.

Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü şöyle devam etti;

“Bunların ki şeytani bir iştir. İnsanlar arasında nifak tohumları ekmektir. Cezayir büyüktür ve arkasında büyük adamlar duruyor. Çin gibi bizim tarafımızda olan dostlarımız olmasından dolayı mutluyuz.”

İlişkileri yeniden gözden geçirme tehdidi

Cezayir daha önce AP listesinin ‘biçimi ve içeriğini’ kınadığını ve reddettiğini vurgulamıştı. Bunu kendi iç işlerine yapılan bir müdahale olarak niteleyen Cezayir, Avrupa’nın tüm kurumlarıyla ilişkilerini gözden geçirme hakkını saklı tuttuğunu açıkladı.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cezayirlilerin demokratik ve şeffaf bir şekilde yeni bir cumhurbaşkanı seçmeye hazırlandıkları bir dönemde AP, bir grup ukala milletvekiline küstah bir şekilde ülkemizdeki mevcut siyasi süreci yargılama özgürlüğü verdi. Bu milletvekilleri, utanmadan Cezayir Parlamentosu milletvekillerinin özgür iradeleriyle kabul ettiği yasaların değiştirilmesini isteme cüretinde bulunabilecek kadar ileri gittiler. AP, bu hor davranışı yalnızca Cezayir kurumları için değil, ikili dayanışma mekanizmaları için de göstermiştir” ifadeleri yer aldı.

Gerginliği tırmandıran adımlar

Cezayir Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, ayrıca “AP, bu provokatör milletvekillerinin utanmadan ‘kaos gündemi propagandası yapmak için çalışma’ önerisine yanıt vererek, duruma desteğini göstermiştir. Ne yazık ki, birçok kardeş ülke de çirkin bir şekilde bu kaos gündemi için çalışıyor” denildi.

Öte yandan Independent Arabia kaynakları, AP Başkanı'nın Strazburg’da Cezayir’deki özgürlüklerin durumunu görüştükleri toplantı sırasında yaptığı açıklamalara rağmen Dışişleri Bakanlığı’nın ‘gerginlik’ olarak tanımladıkları adımlar bağlamında Cezayir’deki AP misyonunu temsilcisini çağırmaya hazırlandığını belirtti. AP Başkanı David Sassoli, açıklamasında, “Cezayir sadece komşumuz değil, aynı zamanda siyasi ve ekonomik bir ortak. Cezayir Avrupa vatandaşlarının çoğu için aileden sayılır. Bu yüzden diğerleri gibi bir ülkeden değil, bize yakın dost bir ülkeden bahsediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

‘Fransız ajanları’

AP’nin listesinin halk hareketi sırasındaki ihlal dosyalarıyla ilgili olduğunun vurgulanmasına rağmen UGTA Genel Sekreteri Selim Labatşa, yaptığı açıklamada, ‘Fransız ajanları’ olarak nitelediği AP milletvekillerine karşı sert eleştirilerde bulundu. Cezayir’in en büyük sendikası UGTA’nın çağrısıyla toplanan binlerce kişi önünde yaptığı konuşmada Labatşa, “Dış güçler, Cezayir halkının barışçıl yürüyüşlerini ve kutlu hareketini etkilememeli” dedi.

Avrupa’yı, ‘Cezayir’in kana bulanmasını, yıkılmasını ve yok olmasını beklemekle’ suçlayan Labaşka, ‘çete adayları’ olarak niteledikleri 5 cumhurbaşkanı adayının düşmanlarının çıkarlarına hizmet ettiklerini söyledi. UGTA, sokaklara hakim bir konuma sahip olsa da AP’nin listesi Cezayir’in resmi makamları, parlamentosu ve parlamentodaki birçok parti tarafından da kınandı.

Fransa karşıtı sloganlar

Diğer yandan Cezayir resmi medyası, Fransa’da her hafta gerçekleşen ‘Sarı Yelekliler’ protestolarına Fransız yetkililerin ‘sert’ müdahalesine geniş yer ayırdı. Bununla birlikte Cezayirli işçiler, dün gerçekleştirdikleri yürüyüşlerde AP’nin Fransa’nın baskısı altında yayınladığına ancak bağlayıcı bir değeri olmadığına inanılan listeyle ilgili Fransa’yı hedef alan sloganlar atıldı.

Ülkenin birçok şehrinde eş zamanlı yapılan işçi yürüyüşlerinde ayrıca 12 Aralık’ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini destekleyici sloganlar da atıldı.

‘Irkçılık’

AP’nin Perşembe günü yapılan oturumunda Fransız milletvekillerinin ‘ırkçı’ girişimlerde bulunduğu biliniyor. Halk hareketiyle ilgisi olmayan örneğin, Cezayir makamlarını ‘bazı izinsiz kiliselerin kapatılması’ gerekçe gösterilerek, gayri Müslimlerin ibadet yapmalarının engellendiği şeklinde eleştirel girişimler oldu. Cezayirli yetkililer buraların, ‘ülkede yasal olarak faaliyet gösteren kiliselerden ayrı depolar ve ahırlar’ olduğunu açıkladı.

Siyaset analisti Cemal Şerefi, AP’nin müdahaleleriyle ilgili değerlendirmesinde, “Avrupalıların parlamentolarında Cezayir’le ilgili düşünceleri bu. Bu girişimler, barışçıl halk hareketine ve Cezayir'in iç işlerinde bariz bir müdahaledir. Bu durum kimse tarafından kabul edilemez. Cezayir’in iç işleri ve hatta iç karışıklıkları bile onu ilgilendirir.  Ancak AP içindeki Fransız Siyonist lobisinin Hıristiyan dini azınlıklara ve izinsiz kiliselerin kapatılmasına odaklı girişimi başarıya ulaşamadı” diye konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya