Türkiye, DEAŞ'a mensup Belçikalı kız kardeşleri sınır dışı etti

Türkiye, DEAŞ'a mensup Belçikalı kız kardeşleri sınır dışı etti

Pazar, 1 Aralık, 2019 - 10:45
Ankara/Said Abdurrazık

Türkiye, tutuklanan DEAŞ terör örgütü unsurlarını kendi ülkelerine iade etmeye devam ediyor. Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride, DEAŞ’a mensup iki yabancı kadının geçtiğimiz Cuma günü Belçika’ya gönderildiği belirtildi. Bildiride, diğer yabancı unsurların da ülkelerine iadelerine devam edildiğine dikkat çekildi.

24 yaşındaki Fatıma bin Mezyan, geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı sırasında Ayn İsa Mülteci Kampı’ndan kaçarak, kaçakçıların yardımıyla Türkiye topraklarına girmeyi başarmıştı. Bin Mezyan, Suriye sınırındaki Kilis şehrine ulaşır ulaşmaz yakalandı. 31 yaşındaki kız kardeşi Rahma ise Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna saldırısı sırasında el-Hol Mülteci Kampından kaçmış, ancak daha sonra Türkiye makamları tarafından yakalanmıştı. Belçika makamları ise iki kadının başkent Brüksel’e geldikleri gibi tutuklanacaklarını duyurdu.

Belçika’daki federal savcılık tarafından yapılan yazılı açıklamada, kız kardeşler Fatıma ve Rahma’nın Brüksel Havaalanı’na ulaştığı, federal polise bağlı terörle mücadele ofisinin söz konusu kız kardeşleri tutukladığı ve Anvers şehrinde bir cezaevine götürüldükleri belirtildi. Açıklamada, Anvers mahkemesinin, daha önce de Fatıma ve Rahma’yı DEAŞ terör örgütüne mensup olmaları dolayısıyla hapis cezasında çarptırdığı ifade edildi.

Türkiye makamları, 11 Kasım’da DEAŞ’a mensup yabancı uyruklu militanları kendi ülkelerine iade etmeye başladı. O tarihten itibaren, bir ABD’li bir İngiliz, bir Danimarkalı, 9 Alman ve 11 Fransız sınır dışı edildi.

Türkiye’nin güneyindeki Adana Emniyet Müdürlüğü, geçtiğimiz Salı günü Anissa L. isimli bir Fransız kadının, Suriye’deki DEAŞ terör örgütü saflarına katıldığı gerekçesiyle sınır dışı edileceğini açıklamıştı. Kadının, hava yolu aracılığıyla İstanbul’a ulaştığı, daha sonra otobüsle Adana’ya gittiği ve yasadışı yollarla Suriye’ye geçmeye çalışırken, kendisinden şüphelenilmesi sonucunda tutuklandığı aktarıldı. Türk makamları ise aleyhindeki adli işlemler tamamlandıktan sonra kadını sınır dışı etti.

Türk yetkililer, Türkiye’de tutuklu bulunan yabancı uyruklu DEAŞ mensuplarını ülkelerine sınır dışı etme operasyonu çerçevesinde, geçtiğimiz günlerde Fransız asıllı 11 kişiyi ülkelerine iade etme kararı aldı. Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz Perşembe günü ülkesinin, geçtiğimiz yıllarda Suriye ve Irak’ta savaşan DEAŞ mensuplarını ülkelerine iade edeceğini ilan etti.

Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan, Türkiye cezaevlerinde bin 150’den fazla DEAŞ mensubunun bulunduğunu açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)  ve yakın grupların, geçtiğimiz ay başlattığı Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı sırasında kaçan 287 DEAŞ unsurunu ele geçirdi.

Bakan Soylu, ülkesinin yabancı uyruklu DEAŞ mensubu unsurların, yıl sonuna kadar ülkelerine iade işlemlerinin tamamlanacağını belirtti.

İçişleri Bakanlığı kaynaklarının aktardığına göre geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki Barış Pınarı Harekatı sırasında Suriye’de yakalanan yabancı teröristlerin uyruklarını belirleme süreci tamamlandı ve ilgili ülkelerle gerekli temaslar sağlandı.

Bu çerçevede Kayseri şehrinde bulunan bir mahkeme, DEAŞ terör örgütüne mensup olmakla suçlandıkları gerekçesiyle 3 şüpheli hakkında hapis cezası verdi.

Kayseri’deki terörle mücadele ekipleri, geçtiğimiz Cuma günü üç Suriyeliyi DEAŞ’ın faaliyetlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına aldı. Suriyeliler savcılığa sevk edilirken, daha sonra mahkeme tarafından da hapis cezasına çarptırıldı.

Türkiye’nin güneyindeki Gaziantep şehrindeki yetkililer de DEAŞ’a mensup oldukları gerekçesiyle iki kadını tutuklu yargılama kararı aldı.

Gaziantep’teki başsavcılık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde iki kadının tutuklandığını ve adli makamlara sevk edildiği belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya