Suudi Arabistan: Öncelikli meselemiz Filistin sorunu

Suudi Arabistan: Öncelikli meselemiz Filistin sorunu

Pazar, 1 Aralık, 2019 - 09:00
Filistin Devlet Başkanı Ramallah'taki FKÖ toplantısına başkanlık etti (AFP)
Viyana/Şarkul Avsat
Suudi Arabistan Krallığı, Filistin davasının Riyad’ın önceliklerinin başında olduğunu ve Filistin halkı bütün haklarına sahip olana kadar da böyle kalacağını vurguladı. Bu hakların başında Doğu Kudüs'ün başkenti olduğu bağımsız bir devletin kurulması yer alıyor.

Riyad, Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkı konusunda uluslararası bir fikir birliği ışığında bu çatışmanın devamı için hiçbir gerekçe görmüyor. İki devletli bir çözüm temelinde kalıcı, adil ve kapsamlı bir barışı koruma gereğini vurguluyor.

Suudi Arabistan'ın Viyana Büyükelçisi ve Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Örgütler Daimi Temsilcisi Prens Abdullah bin Halid bin Sultan bin Abdülaziz, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü vesilesiyle Avusturya’nın başkenti Viyana'daki BM Merkezinde bir açıklama yaptı.

Abdullah bin Halid bin Sultan, ülkesinin, işgal altındaki Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsüne zarar verecek ve onu Yahudileştirmeye çalışacak uluslararası meşruiyet kararlarının ve uluslararası hukukun açık bir ihlali olan İsrail makamlarının devam eden yerleşim uygulamaları da dahil olmak üzere her türlü icraatı reddettiğini ifade etti. Ayrıca, ABD hükümetinin İsrail yerleşimleri konusundaki son tutumunu da reddediyor.

Şarku’l Avsat’ın haberine göre büyükelçi, Filistin halkının 70 yıldır süren haksız işgal, ırkçı ve baskıcı nefret politikaları ve yasadışı yerleşim ihlalleri sebebiyle çektiği sıkıntılara değindi. Suudi Arabistan’ın, topraklarını, çocuklarını ve kutsal yerlerini savunmak için direnen ve mücadele eden Filistin halkının yanında olduğunu vurguladı.

İşgal altındaki İsrail makamlarının uluslararası hukuku, insani ilkeleri ve uluslararası sözleşmeleri ihlal eden tüm suçlarını kınadı. Suudi Arabistan’ın, uluslararası topluma Filistin halkına uluslararası koruma sağlama konusundaki sorumluluklarını yerine getireme çağrısını yenilediğini ifade etti.  

"Uluslararası toplum, Arap Barış Girişimi ve ilgili uluslararası meşruiyet kararları çerçevesinde Filistin davasıyla olan dayanışmasını gerçeğe dönüştürüyor."

Büyükelçi, Suudi Arabistan'ın Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA)’nın görev süresini üç yıl süreyle yenileme kararıyla ilgili oylamada uluslararası uzlaşmayı memnuniyetle karşıladığını kaydetti. Bunun meşru umut ve hedeflerine ulaşmak için Filistin davasının ve Filistin halkının haklarının savunulmasındaki rolünü yansıttığını söyledi.

Büyükelçi, insani yardımlar çerçevesinde, Suudi Arabistan'ın kuruluşundan bu yana "Filistin halkına her düzeyde destek sağlamak için hiçbir çabadan kaçınmadığını" kaydetti. Suudi Krallığı, UNRWA'nın asil programlarını desteklemesi ve Filistinli mültecilere insani yardım ve temel ihtiyaçlarını sağlaması için en büyük bağışçıdır. En sonuncusu Riyad’ın Teşkilat'a 50 milyon dolar destek verdiğini açıklamasıydı.

Bu, Hadimul Haremeyn Şerifeyn (Mekke ve Medine’nin Hizmetkarı) Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın “Filistin davasına hizmet edecek her şeyin yanında durma  Ve Filistin halkının omuzlarından acılarını kaldırma” azminin sonucu.

Editörün Seçimi

Multimedya