Beşir'in partisi Sudan hükümetini kınadı: Mevcut yönetimi tanımıyoruz

Beşir'in partisi Sudan hükümetini kınadı: Mevcut yönetimi tanımıyoruz

Cuma, 29 Kasım, 2019 - 12:00
Sudan’ın eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in duruşmasından bir kare (Arşiv-AFP)
Hartum/Şarku’l Avsat

Sudan’da görevden alınan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in partisi, geçiş dönemi makamlarınca perşembe gecesi verilen kararı ‘yasa dışı’ olarak niteleyerek kınadı. Hükümet dün gece, ülkeyi 30 yıl boyunca yöneten Ulusal Kongre Partisi’nin kapatılmasını ve mal varlıklarına el konulmasını içeren bir yasa tasarısını onayladı.
Partinin Facebook sayfasından yayınlanan kısa bildiride şu ifadelere yer verildi;

“Geçiş dönemi makamlarınca duyurulan yasa, Ulusal Kongre'nin kapatılması ile mal varlıklarına el konulması anlamına geliyor. Bu adım, yasa dışı hükümetin başarısız olduğunun tam bir kanıtıdır. Mevcut otoriteyi tanımıyor ve yayınladığı hiçbir yasa veya kararla ilgilenmiyoruz.”

Reuters’ın haberine göre Sudan Adalet Bakanı Nasruddin Abdulbari dün geçiş dönemi makamlarının iktidar partisini feshetme kararını onayladığını ve ülkenin eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in yönetimi sırasında kadınların davranışlarını ve kamu ahlakını düzenlemek için uygulanan Kamu Düzeni Yasası’nın kaldırıldığını duyurdu.

Bakan Abdulbari açıklamasında ayrıca Beşir’in lideri olduğu Ulusal Kongre Partisi’nin kapatılması kararının aynı zamanda partinin mallarına el konulmasını da içerdiğini söyledi. Devlet televizyonu, yasanın amacının eski rejimi ‘ortadan kaldırmak’ olduğunu vurguladı.

Başbakan Abdullah Hamduk, Twitter hesabından yayınladığı kararla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Feshedilmiş rejimin ortadan kaldırılması yasası bir misilleme yasası değildir. Bilakis otokratların darbelerinden yorulan bu halkın itibarını korumaya yöneliktir. Halkın zenginlikleri, yetenekleri, değerleri, namusu, dürüstlüğü ve hakları vicdan sahibi olmayanlar tarafından sömürüldü.”


Editörün Seçimi

Multimedya