Arap Birliği, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü düzenledi

Arap Birliği, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü düzenledi

Cuma, 29 Kasım, 2019 - 08:45
Batı Şeria'nın Deir Kahal kasabasında İsrailli bir askeri bıçakladığı için tutuklanan gençlerin aileleri yıkılmış evlerini izliyor (DPA)
Kahire/Sevsen Ebu Hüseyin

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Arap ulusu için Filistin davasının merkeziliğini ve Filistin halkının haklarını savunmaya ve özgürlüklerinin geri getirilmesini desteklemeye devam etmedeki kararlılığını vurguladı.

Birlik dün Kahire'deki Arap ülkelerinin büyükelçileri ve daimi temsilcilerinin, Birlik genel sekreter yardımcılarının, Mısır'dan onaylı yabancı ülkelerin büyükelçilerinin, diplomatik üyelerin ve uluslararası örgüt ve kuruluşların temsilcilerinin ve bir grup Mısırlı ve Filistinli halk figürünün katılımıyla Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü'nü kutladı.

Ebu Gayt, Filistin halkının davasına olan bağlılığını ve mücadele ve liderliklerine tam destek verdiğini yineledi ve mevcut ABD yönetiminin yaklaşımını ve Dışişleri bakanlığının, ülkesinin artık Batı Şeria'daki yerleşimleri uluslararası hukuka aykırı olarak görmediğini ilan etmesi gibi icraatlarını ve Filistin tarafına tek başına tek taraflı bir çözümü kabul etmeye zorlanması yönündeki baskıyı eleştirdi. Bunun adil bir barış olasılığını baltalayan ve bölgedeki şiddet dalgalarını tehdit eden bir adım olduğunu kaydetti.

Ebu Gayt, ABD'nin Filistin meselesindeki tutumundaki üzücü değişikliği kınadı. İsrailli yerleşimcilerin lejyonlarını Filistin halkına karşı daha fazla şiddet ve vahşet icra etmeye sevk edeceğini söyleyerek, uluslararası hukukun tek bir devlet değil, bir bütün olarak uluslararası toplum tarafından formüle edildiğini vurguladı. Ebu Gayt şu ifadeleri kullandı: "İsrail'in Filistin topraklarını işgali hala tüm dünya tarafından kabul edilemez ve kınanmış bir işgal olmaya devam etmektedir ve yerleşim de hala yasal olarak geçersizdir."

Genel Sekreter, ABD'nin duyurusunun, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığı ve daha sonra ABD Büyükelçiliğini taşıdığı ve daha sonra Washington'daki FKÖ ofisini kapatmaya ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mülteciler Yardım ve Çalışma Ajansı (UNRWA)’ya ABD desteğini dondurmaya karar verdiği bir dizi tek taraflı eylemin sonuncusu olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD yönetiminin son zamanlarda yaptığı en tehlikeli şeyin, Filistin-İsrail ihtilafının çözümünde tek referans olarak uluslararası meşruiyet ve uluslararası hukuk kararlarını çiğnemek ve İsrail ve komşuları arasında barış için toprak ilkesi temelinde müzakerelerin önünü açanın bu karar olduğunu fark etmeden 242 sayılı karar hakkında şüphe ettirmek olduğunu vurguladı.

Ebu Gayt, bu tek taraflı tutumların İsrail'e başta yerleşimler olmak üzere baskı ve işgal tezahürlerini yoğunlaştırarak iki devletli çözümü ortadan kaldırma planında yeşil ışık yakacağını söyledi.

ABD'nin İsrail'e yönelik bariz yandaşlığının ve herhangi bir dengeli barış sürecinin yerleşik ilkelerinden vazgeçmesinin, Filistin'e yönelik uluslararası destek ve destek miktarından hiçbir şeyi değiştirmediğini vurgulayan Ebu Gayt, uluslararası iradenin pusulasının iki devletli çözüm gibi doğru yönde ilerlemeye devam ettiğini vurguladı.

“ABD'nin yerleşimciliği yasallaştırmayı amaçlayan tutumunu reddeden ve kınayan açık bir uluslararası fikir birliği vardır.

Önümüzdeki üç yıl boyunca Filistinli mültecilerin hizmetinde hayati çalışmalarını sürdürmek için UNRWA’ya verilen görev yenileme büyük bir çoğunluk tarafından onayladı.

Ayrıca Avrupa Adalet Divanı 1967 sınırlarıyla işgal altındaki Arap topraklarındaki İsrail yerleşimlerinden ithal edilen ürünlerin işaretlenmesi üzerine bir karar yayınladı.

Bu, yerleşim mallarını boykot etme yolunda atılmış önemli bir adımdır” diye ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya