128 Husi mahkum Suudi Arabistan'dan Sana'ya gönderildi

128 Husi mahkum Suudi Arabistan'dan Sana'ya gönderildi

Perşembe, 28 Kasım, 2019 - 13:30
Sana Uluslararası Havaalanı (Şarku’l Avsat)
Riyad/Abdulhadi Habter
Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu tarafından iki gün önce 200 Husi mahkûmun serbest bırakılacağının duyurulmasının ardından bugün 128 mahkûmun Suudi Arabistan’dan Sana Uluslararası Havaalanı’na getirildiğini duyurdu.

ICRC Suudi Arabistan Temsilcisi Hadar Avval Omar, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, mahkûmların transferinin gerçekleştiğini söyledi. Omar, “Evet, 128 Husi mahkûmun Suudi Arabistan’dan Sana’ya transferi gerçekleşti” dedi.

Mahkûmlardan ilk grubun Sana’ya ulaştığını belirten Omar, ikinci grubun ise yolda olduğunu ve uçaklarının yakında havaalanına inmesini beklediklerini belirtti. Omar, ayrıca mahkûmların uçaklarının Suudi Arabistan’daki Abha Uluslararası Havaalanı’ndan kalktığını da sözlerine ekledi.

ICRC’nin Twitter hesabından paylaşılan tweette, “Bugün Suudi Arabistan'dan Sana'ya 128 mahkûmla dönüyoruz. Bu girişimden ve sevdiklerinin eve dönmesini bekleyen ailelerin kaygılarının dikkate alınmasından memnuniyet duyuyoruz” ifadeleri yer aldı.

Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu tarafından geçtiğimiz Salı günü, Yemen’deki anlaşmazlığı sona erdirmek için yapılan girişimleri destekleyici bir adım olarak 200 Husi mahkûmun Sana’ya dönüşüne izin verildiği duyurulmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya