ABD: Rusya, Libya'da şiddeti artırıyor

ABD: Rusya, Libya'da şiddeti artırıyor

Perşembe, 28 Kasım, 2019 - 12:15
27 Kasım’da silahlı gruplar tarafından saldırıya uğrayan el-Fil Petrol Sahası’nın çevresinden bir görüntü (Reuters)
Kahire/Halid Mahmud
General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun (LUO) Trablus ve çevresindeki havasahasını uçuşa yasak bölge ilan etmesine karşın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile başkenti kuşatan LUO arasındaki arabulucu olmaya çalışıyor.

Üst düzey bir ABD’li yetkili, Rusya’ya yönelik Libya’da askeri müdahale suçlamalarının düzeyini artırırken, ABD’nin Trablus Büyükelçisi de Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac ile bir araya geldi.

UMH güçlerinin, ülkenin güneyindeki petrol sahasının kontrolünün sağlanması sonrasında LUO güçlerine karşı yeni bir savaş cephesi açmaya çalıştığı ifade ediliyor

Serrac ve Erdoğan mutabakat imzaladı

Söz konusu gelişmelerle eş zamanlı olarak, Serrac, bazı bakanlarıyla birlikte Ankara’yı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki Dolmabahçe Ofisi'nde Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ve beraberindeki heyetle çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Görüşmede Türkiye ve Libya arasında “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Anlaşması” ve “Deniz Yetkilerinin Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat"ı imzalandı.

Mutabakat kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Libya'da konuşlanabilecek.

LUO Sebha'daki petrol kuyusuna saldırdı

Öte yandan Savaş Medyası bürosu tarafından aktarılana göre LUO, 27 Kasım’da Sebha şehrinin güneybatısındaki el-Fil Petrol Sahası çevresine hava saldırısı düzenledi. Medya bürosu, sahaya saldıran silahlı kuvvetlerin mevziilerinin hedef alındığını açıkladı.

UMH'ye bağlı Ulusal Petrol Şirketi (NOC), 27 Kasım’da yayınladığı bir bildiride, Korgeneral Ali Kanna liderliğindeki hükümet güçleri tarafından kontrol edilmesinin ardından Petrol Sahası yakınlarında düzenlenen askeri operasyonların durdurulmasını istedi. Serrac’a yakın medya kaynakları, herhangi bir çatışma yaşanmadan UMH güçlerinin, bugün sahaya girmesi sonrasında sahanın kontrolünün sağlandığına dikkati çekti.

NOC, 27 Kasım’da yayınladığı bildiride, sahada askeri faaliyetler yürütüldüğünü söylerken, “Ancak herhangi bir can ve mal kaybı mevcut değil” dedi. Bildiriye göre NOC Başkanı Mustafa Sanaullah, “Tüm tarafları, sahadaki operasyonları durdurmaya çağırıyoruz. Çalışanlarımızın güvenliğini sağlamak için bu önceliğimizdir. Olası bir şiddet artışı, sahanın boşaltılmasına ve üretimin durmasına neden olacaktır” dedi.

Ordu güçleri, Şubat ayında günlük 70 bin varil üretim yapan petrol sahasının kontrol edildiğini açıklamıştı.

Öte yandan Libya Genelkurmay Başkanı Abdurrezzak en-Nazuri, “Ulusal kaynaklar, Libya halkının mülküdür. Ülke, pazarlık edilemez. Bu, katidir ve kesinlikte tartışılamaz. Hiçbir koşulda, sebebi ne olursa olsun ihmalkar davranılamaz” ifadelerini kullandı.

Aynı şekilde ABD’nin Trablus Büyükelçiliği, ABD Federal Havacılık İdaresi aracılığıyla geçen ay sonunda Libya topraklarında ve hava sahasında ABD Sivil Havacılık operasyonlarına yasak getirildiğini duyurdu. Büyükelçilik, başkent Trablus’taki Mitiga Uluslararası Havaalanı’nın, Libya hava sahasına veya burası üzerinden yapılan ticari uçuşlara yönelik devam eden iç çatışmalar nedeniyle yapılan kısıtlamalar ortasında hala kapalı olduğunu belirtti. ABD hükümeti, ABD Büyükelçiliğinin 2014 yılında Trablus’taki faaliyetlerini durması nedeniyle Libya’daki ABD vatandaşlarına düzenli yardımlar sağlayamıyor. Ancak bu gelişme, ABD yönetiminin Libya’daki çatışmalara çözüm bulma amacıyla diplomatik arabuluculuk faaliyeti yürütmesini engellemedi. Zira ABD’nin Trablus Büyükelçisi Richard B. Norland, geçen pazartesi günü UMH Başkanı Serrac bir araya geldi. Görüşme öncesinde de üst düzey bir ABD heyeti, Hafter ile görüşmede bulunmuştu.

ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamaya göre Norland ve Serrac’ın yaptığı toplantıda, Trablus’a yönelik düşmanca faaliyetlerin sonlanması umutları ve Rusya müdahalesinin bir sonucu olarak patlak veren çatışmalara siyasi çözüm bulmak için çaba sarf edilmesi meseleleri masaya yatırıldı.

Diğer taraftan ABD Yakın Doğu İşleri Devlet Sekreter Yardımcısı David Schenker, ABD’nin Libya’daki tüm taraflara “çatışmaları durdurma, ateşkes sağlama ve siyasi bir çözüme doğru somut adımlar atma” çağrısında bulunduğunu belirtti. 27 Kasım’da ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiriye göre Schenker, düzenlediği bir basın toplantısında, ülkesinin Libya halkı için güvenli ve müferreh bir geleceğe bağlı olduğunu, ancak bunu gerçekleştirmek için dış tarafların şiddeti alevlendirme girişimlerini durdurmasına ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Rusya askeri müdahalesinin, Libya’da barışı, güvenliği ve istikrarı tehdit ettiğini belirten David Schenker, LUO ve UMH ile yapılan üst düzey görüşmelerde aynı mesajın iletildiğine de dikkati çekti.

ABD’li yetkili, “Libya için bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Almanların yürüttüğü diplomatik sürecin yanı sıra Fransızlarla ikili şekilde sürece dahiliz. Ben, İtalyan ve İngiliz meslektaşlarımla da bu hususta görüşüyorum” ifadelerini kullandı. Mareşal Hafter’i bu sorunun bir parçası olarak gördüğünü söyleyen David Schenker, “Ancak mutlaka çözümün de bir parçası olacak. Bu adam şu anda ülke topraklarının yaklaşık yüzde 80’ini kontrol ediyor. Nüfusun daha küçük bir yüzdesi kontrolünde olmasına karşın, kontrolünde büyük zırhlar ve birlikler var” dedi.

Üst düzey ABD heyetinin Mareşal Hafter ile düzenlediği toplantıya da değinen Schenker, bu toplantının ilk olmadığını belirterek, “Elçilikten yetkililerimiz, Hafter ve Serrac ile görüşmek için Libya’ya gidiyor” dedi.

Schenker, “ABD hükümeti, Trablus’a askeri olarak girmek amacıyla yapılan her saldırının, gerçekten son derece ciddi sonuçlar doğuracağına inanıyor. Birçok sivil, tehlikede olacak. Bu çatışmaya, askeri bir çözüm aramamalıyız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “ABD, Rusya’yı Libya’da yaşananlardan dolayı suçlamaya çalışıyor. Her iki tarafla da temas halinde” dedi.

Aynı şekilde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi sonrasında, henüz belirli olmayan bir tarihte Berlin’de Libya konulu uluslararası bir toplantı düzenleme hususundaki girişimlerinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya