Cezayirli adaylar kampanyalarını ağlayarak güçlendirmeye çalışıyor

Cezayirli adaylar kampanyalarını ağlayarak güçlendirmeye çalışıyor

Perşembe, 28 Kasım, 2019 - 12:45
İstanbul/Şarku'l Avsat

İman Avimer

Cezayir’de aralık ayında düzenlenecek olan seçimlerdeki adayların kampanyaları, Cezayirlilerin tabirine göre, “ağlama kampanyası” haline geldi. Düzenledikleri mitingler sırasında adayların gözlerinden akan yaşlar vatandaşları şaşırttı.

Cezayir otoritesi, seçimleri yeni Cezayir’in demokratik bir düğünü olarak nitelerken 5 adaydan 4’ü, İzzeddin Meyhubi, Abdulkadir bin Karine, Ali Benflis ve Abdulaziz Belaid adeta taziyede bulunuyorlarmışçasına gözyaşı döktü.

Ağlama kampanyasını başlatan isim İzzeddin Meyhubi oldu. Meyhubi, seçim kampanyasının ilk günü olan 17 Kasım’da Adrar vilayetinde dini bir mekana gitti ve orada bulunan yaşlılardan birinin dua ettiğini görünce gözyaşlarına hakim olamadı.

Ali Benflis de bir kız çocuğunun Abdulaziz Buteflika rejimininin ardından, 2004’te çektiği sıkıntıları anlatan şiiri okumasıyla ağlamaya başladı. Abdulaziz Belaid’in gözyaşları da destekçilerinden birinin okuduğu şiirle akmaya başladı.

Sosyal medyada en çok konuşulan ise İslami aday Abdulkadir bin Karine’nin bir miting öncesinde Kuran-ı Kerim okunduğunu duyunca ağlamaya başlaması oldu. Karine, başka bir mitinge giderken de kaldırımda namaz kılarken görüntülenmişti.

Karine, kendisini Sufi büyüklerden Şeyh Muḥammad Belkebir’in arabasına binerken gördüğünü, Belkebir’in ise ona bu arabaya binenlerin cumhurbaşkanı olduğunu, hatta daha önce de Buteflika’nın bindiğini söylediğini ifade etti.

Karine bir diğer açıklamasında ise İslami bir aday olduğu için Avrupa Birliği’nin kendisinin cumhurbaşkanı olmasından endişe duyduğunu belirtmişti.
Seçim kampanyaları yakıtı

Adayların en önemli özelliklerinin ardı ardına ağlamaları olduğunu ifade eden Gazeteci Ahmed Cilali, Abdulmecid Tebbun’un şehir ve vilayet ziyaretleri sırasında ağlamayacak kadar duygularına hakim olduğunu belirtti.
Cilali, Independant’a yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Adayların gözyaşı dökmeleri Cezayirlileri çok şaşırttı. Acaba bu gözyaşları vatan sevgisinin temsili mi, yoksa seçimlere itiraz edilmesi karşısında kullandıkları bir tür yakıt mı?”

Cilali’ye göre adayların çoğu vatanseverlik, özgürlük ve hukuk devleti kurulması çağrısında bulunan halkın istediği imajı sunamadı.
Baskı ve zayıflık

Üniversitede öğretim görevlisi olan Profesörü Tevfik Bugide ise adayların sergilediğin bu görüntülerin siyasi pazarlığa girdiğini, çünkü Cezayirlilerin duygusal insanlar olduğunu bildiklerini belirtti.
Independent’a açıklama yapan bir diğer uzman da konuyla ilgili şunları söyledi;

“Ağlama sebepleri o an yaşadıklarının gerçek etkisinden kaynaklandığı düşünülürse adayların gözyaşları tek bir kalıba konabilir. Bu gözyaşları, adayların üzerindeki baskının bir tür ifadesi de olabilir. Sonuçta bir nefret dalgası eşliğinde, otoritenin yönlendirdiği ancak halkın kabul etmediği seçimler kapsamında kampanyalarını yürütmeye çalışıyorlar.”

Ağlama fenomeninin incelenmesi ve üzerine çalışmalar yapılması gerektiğini belirten uzman, bu davranışın siyasi olmadığı, aksine ülkenin içinde bulunduğu zor şartlar altında sorumluluk almak isteyenlerin zayıflık anındaki halini ortaya çıkardığı inancını taşıyor.

Şu ana kadar beş adaydan hiçbiri gerçek programları ve güçlü bir konuşmaları olmadığı için sokağı kendi tarafına çekmeyi başaramadı. Zirâ söz konusu adayların en ciddi kaygıları vatandaşları kendi taraflarına çekmekten çok seçimlere teşvik etmekti.


Editörün Seçimi

Multimedya