Arap Koalisyonu, 200 Husi mahkumu serbest bıraktı

Arap Koalisyonu, 200 Husi mahkumu serbest bıraktı

Çarşamba, 27 Kasım, 2019 - 07:45
Yemen Başbakanı dün Aden’de yerel otorite liderleriyle bir araya geldi (SABA.NET)
Riyad/Şarku’l Avsat

Yemen’deki meşruiyeti destekleyen Arap Koalisyonu dün, 200 Husi mahkumun serbest bırakılması ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile iş birliği içerisinde tedavi amacıyla başkent Sana’dan yurt dışına yapılacak uçuşların düzenlenebileceği konularında açıklama yaptı.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki Koalisyon Kuvvetleri Komutanlığı’nın Husilere ait 200 mahkumu serbest bırakmasının yanı sıra DSÖ ile iş birliği içerisinde hastaların tedavi amacıyla başkent Sana’dan diğer ülkelere göndermek için uçuşlar yapılabileceği bilgisini verdi.

Sözcü açıklamasında Yemen’deki krizi çözme çabalarını desteklemeye devam etmek ve mahkum değişimi ile ilgili anlaşmalar da dahil atılan söz konusu adımların Stockholm Anlaşması çerçevesinde geldiğini belirtti. Her şeyden önce insani bir mesele olan mahkumların değişimi konusundaki tartışmaların üstesinden gelmek adına uygun atmosferi oluşturmak için hayata geçirilen uygulamalara dikkat çekti. Maliki, gerçek İslam dini öğretileri, Arap gelenekleri ve uluslararası yasa ve sözleşmelere göre Koalisyon’un başta Yemen halkının sağlığı olmak üzere insani durumun iyileştirilmesine yönelik çabaların sürdürülmesi çerçevesinde çalışmaya devam ettiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya