Hamas seçimlerin düzenlenmesine yönelik yazılı onayını Abbas'a gönderdi

Hamas seçimlerin düzenlenmesine yönelik yazılı onayını Abbas'a gönderdi

Çarşamba, 27 Kasım, 2019 - 07:30
ABD'nin İsrail yerleşimlerinin yasallaştırılmasını destekleme kararına karşı dün Batı Şeria'da protestolar düzenlendi (E.B.A.)
Ramallah/Kifah Zebun

Hamas'ın Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Filistin topraklarında genel seçim çağrısına "olumlu" yanıt verdi. Haniye, Seçim Komisyonu Başkanı Hanna Nasır ile Gazze Şeridi’nde düzenlediği ortak basın toplantısında seçimleri hukuk ve siyasi sistem çerçevesinde, Filistin mutabakatı kapsamında yapmayı kabul ettiğini söyledi. "Seçimlerde sağlık ve güvenlik unsurları ile ilgili olarak özgürlükleri güvence altına almak için bir başkanlık kararnamesi yayınlanacak ve ardından da ulusal bir diyalog olacak" dedi.

Hamas'ın tutumu, 2006'dan bu yana ilk kez yasama seçimlerinin yapılması yönünde. Ancak seçim sadece Hamas'ın onayı ile ilgili değil. Abbas, daha karmaşık bir mesele olan Kudüs'te de seçimlerin yapılmasını istediğini söyledi.

İsrail, Filistin egemenliğinin Doğu Kudüs'te uyguladığı her türlü faaliyeti, Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul etmesi dolayısıyla reddediyor.
Haniye seçimlere dair yaptığı açıklamanın devamında şunları söyledi;

“Ortaklığa dayalı bir Filistin siyasi süreci”


"Hedef seçimlin kendisi değildir. Bu, mevcut Filistin çıkmazından kurtulmayı dört gözle beklediğimiz bir yoldur. Uzlaşmaya vararak bölünmeyi sona erdirme ve ortaklığa dayalı bir Filistin siyasi süreci hakkına sahibiz. Halkımızın seçtikleri, tüm (Hamas) ve tüm (siyasi) güçler tarafından saygı ve takdir görecektir."

Haniye, Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de seçim yapılması gerektiğini vurgulayarak Kudüs'e yönelik her türlü istisnanın Hamas ve hatta El Fetih ve diğer gruplar tarafından kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Hamas'ın seçimlere yazılı olarak onay verdiği, grubun daha önce yaptığı ve " serbest bırakılan mahkumların Ramallah'taki eyleminin güvenlik teşkilatları tarafından baskı yapılması ve tutuklanmaları" olarak nitelendirdiği durumu protesto etmek için bu cevabı erteleyeceği yönündeki açıklamasının ardından geldi. Filistin güvenlik teşkilatları, Ramallah'ın merkezinde maaşlarının kesilmesini protesto etmek için eylem yapan Hamas ve İslami Cihat oturma çadırına saldırarak protestoyu güç kullanarak dağıtmıştı. Seçim Komisyonu heyeti, Hamas'ın aldığı ilk pozisyonunun ardından Gazze'den ayrılmayı reddederek grup yönetimiyle tekrar bir araya geldi.

Seçim Komisyonu'ndan bir heyet, Hamas'ın Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Filistin topraklarında genel seçim çağrısına yazılı yanıtını almak üzere dün Gazze Şeridi'ne gitti. İstişareler yaklaşık iki hafta önce, Abbas'ın Hamas'tan diğer gruplardan yanıt aldıktan sonra seçim çağrısına yazılı yanıt istemesiyle sona erdi.

Abbas, Seçim Komisyonu Başkanı Hanna Nasır'ın Gazze Şeridi'ndeki grupların yetkililerine sunduğu açıklayıcı bir yazıda genel seçimler için kararname yayınlamadan önce herhangi bir liderlik toplantısı düzenlemeyi reddettiğini Filistinli gruplara bildirmişti. Ancak Abbas sadece kararnameyi yayınladıktan sonra yapılacak bir toplantıyı kabul etmiş ve seçim kararnamesinin ardı ardına, yani önce yasama seçimlerinin, ardından da başkanlık seçimlerinin yapılmasını da şart koşmuştu. Abbas, seçimlerin sadece oran temsil sistemine uygun olması gerektiğini de belirmişti. Ulusal Meclis seçimleri hakkında ise herhangi bir açıklamada bulunmamıştı.

Haniye, Filistin toplumunun tüm partilerinin ve kesimlerinin kapsamlı temsili altında tüm siyasi görevleri yerine getirecek bütün ulusal kurumların geliştirilmesi için yasal çerçeve oluşturan ulusal konsey seçimleri için ulusal çapta istişarelere devam edeceğini belirtti. "Dört gözle beklediğimiz şey budur ve bu, halihazırdaki durumu değiştirmek, uzlaşma sağlamak ve bir seçim süreci başlatmak için önemli bir adımdır" dedi. Haniye sözlerini şöyle sürdürdü:

"El Fetih Hareketi’ndeki kardeşlerimizin mücadelenin, vatanın ve kaderin ortaklarının, bu tehlikeli safhanın ışığında ve özellikle de yerleşimlerle ilgili ABD bildirgesi, halkımızın ve uygulanan baskıların devam etmesi gibi -Filistinin konumunu güçlendirmemizi gerektiren- tehlikeli gelişmeler altında seçimlerin gerekliliklerini sağlayacaklarını ve destekleyeceklerini umuyoruz. Bu işgal politikasının kurbanlarından biri de şehit olan tutuklu Sami Ebu Diyak’tır.”

Haniye, serbest bırakılan mahkumların çadırına baskın sorununun çözüldüğünü de vurgulayarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı sorunlarını çözmeye ve hayatlarını cezaevlerinde geçirdikten sonra maaşlarını kendilerine bir hak olarak iade etmeye çağırdı. Seçim Komisyonu Başkanı Hanna Nasır, Gazze ile Ramallah arasındaki yoğun turlar ve Hamas'ın tam bir yumuşama sergilemesi sonrasında söz konusu bölünmenin kaldırılması için seçimlerin onaylandığını söyledi. Nasır, bu seçimlerin nefret dolu bölünmeyi ortadan kaldıracağına dair umudunu ve inancını dile getirerek "Son olarak seçim fonuna erişim komisyonun en önemli işidir" dedi.

İsrail birkaç gün önce Kudüs Valisi'ni tutuklamış ve üç Filistin kurumunu da İsrail'in ebedi başkenti olduğunu iddia ettiği kentte egemenlik kurmaya çalıştığı iddiasıyla kapatmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya