Libya: Serrac, Bahreyn Kralı Hamed ile görüştü

Libya: Serrac, Bahreyn Kralı Hamed ile görüştü

Salı, 26 Kasım, 2019 - 12:15
Libya bayrağı (Arşiv)
Kahire/Halid Mahmud

Trablus’taki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), 25 Kasım’da İçişleri Bakanı Fethi Baş Agha aracılığıyla, şehirdeki silahlı milislerden şantaja maruz kaldıklarını açıkladı. UMH lideri Fayiz es-Serrac, geçen pazar günü Bahreyn’e sürpriz bir ziyarette bulunarak, Kral Hamed bin İsa Al Halife ile “Libya’daki siyasi ve güvenlik gelişmelerini, iki ülke arasındaki ikili ilişkileri” görüştü.

Serrac, yayınladığı bildiride, Bahreyn Kralına “başkent Trablus’a yönelik saldırıların etkileri” hakkında bilgi verdiğini ifade etti. Bildiride, Libya krizine katkı sağlayan olumsuz dış müdahalelerin ele alındığı da belirtilirken, görüşmelerde ayrıca terörle mücadele çabaları ve terörizmi ortadan kaldırmak için koordinasyon sağlamanın önemi üzerinde durulduğu aktarıldı.

Trablus’taki güvenlik toplantılarına başkanlık eden, UMH İçişleri Bakanı Fethi Baş Agha, devletin hayati kurumlarını ihlal ederek güvenlik sürecini engelleyenlerin hesap vermesi gerektiğine dikkati çekti. Bakan, devletin gücüne ve uluslararası koordinasyona uygun olarak faaliyet gösteren ortak bir güvenlik odası kurularak, önemli bir güvenlik planının geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Fethi Baş Agha, yayınladığı bildiride, “devletin güvenliğine müdahale eden, devlete zarar veren, insanların hayatlarını ve siyasi yaşamı bozan kişiler hakkında bilgi toplamak için bir sistem kurulması” gerektiğini ifade etti.

Bildiride, “İnsanlar, kaosun tezahürlerinden ve devletin, dar çıkarlarına bakan engelciler nedeniyle görevlerini yerinde getirememesinden bıktı. Devlet yaşamını bozanlar, yalnızca silah taşıyanlar değildir. Bazı yönetim ve kurumlardaki bazı insanlar da buna doğrudan karışıyor” ifadelerine yer verildi.

Karşı medyaya yanıt vermek için özlü bir medya planı hazırlanması gerektiği belirtilen bildiride, ülkeyi emniyete almak için ülkenin ve vatandaşların güvenliğini tehdit eden herkesin hesap verebilirliğini sağlama çağrısı yapıldı.

25 Kasım’da eski İçişleri Bakanı Abdusselam Aşur ile bir araya gelen Agha, İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik organlarından, Ensar’uş- Şeria ve DEAŞ örgütleri arasındaki genel koordinatör olan İmad eş-Şakabi’nin tutuklanmasını istedi.

Bürosu tarafından sızdırılan habere göre Agha, Şakabi hakkında yakalama emri çıkartılması ve yurt dışına seyahat etmeleri yasak isimler listesine dahil edilmesi amacıyla güvenlik organlarına bir mektup gönderdi.

UMH Savunma Bakanlığı ise Trablus da dahil batı bölgelerdeki operasyon alanlarını uöuşa yasak bölge ilan eden Libya Ulusal Ordusu’nu (LUO) eleştirdi. Bakanlık, LUO’nun Nisan başlarında başlattığı Trablus’u kurtarma savaşından bu yana ilk defa bir bildiri yayınlayarak, LUO’nun bu yöndeki açıklamasını “Serrac güçlerinden günlük darbeler alan ordu güçlerinin morallerini yükseltmek amacıyla kullanılmış saçma ifadeler” olarak nitelendirdi.

Bildiride, UMH kuvvetlerinin saldırılar sona erene kadar direniş göstereceği ve ülkenin güvenliği ve yeteneklerini etkilemeye çalışan herkesin karşısında duracağı belirtildi.

Öte yandan LUO’nun önde gelen askeri liderlerinden Tuğgeneral Abdusselam el-Hasi, öldüğüne dair yayılan söylentilerle alay etti. 25 Kasım’da Şarku’l Avsat’la telefon görüşmesi gerçekleştiren Hasi, işlerini normal seyrinde devam ettirdiğine dikkati çekti.

Abdusselam el-Hasi, UMH’ye bağlı medya organlarının öldüğüne ve cesedinin el-Abyar ormanında bulunduğuna dair yalan söylentiler yayması sonrasında telefonlarının hiç susmadığını söylerken, sağlığını sorgulamak için yurt içindeki ve dışındaki yetkililerden ve vatandaşlardan binlerce çağrı aldığını belirtti.

Diğer taraftan LUO’ya bağlı el-Kerame operasyon odası medya merkezi, yayınladığı bir bildiride, Zaviya ve Cebel el-Garbi bölgelerinde çok sayıda milisin mevziilerinden geri çekildiğini ilan etti.

Trablus ve çevre bölgelerdeki çatışmalarda yüzlerce sivil hayatını kaybetti ya da yaralandı. 120 binden fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.


Editörün Seçimi

Multimedya