Husiler, Yemenlilerin mallarını vergilerle hedef alıyor

Husiler, Yemenlilerin mallarını vergilerle hedef alıyor

Salı, 26 Kasım, 2019 - 12:15
Başkent Sana’nın tarihi eski şehir bölgesinde trafik hareketliliği (EPA)
Sana/Şarku’l Avsat

Husilerin kontrolleri altındaki bölgelerde yaşayan Yemenlilere yönelik insan hakları ihlalleri devam ederken Husi milisler, bu kez sahte isimlerle başkent Sana’daki emlak sektörünü hedef alıyor.

Başkent Sana’nın farklı bölgelerindeki bazı ev sahipleri, Husilerin şantaj ve gasp kampanyalarından şikayet ederken, milislerin herhangi bir yasal izin ya da gerekçe olmadan mülklerini hedef almayı sürdürdüklerini ifade etti.

Vatandaşlar, Husi milislerin bu ayın başlarından bu yana silah zoruyla, yıldırma veya şantaj kampanyaları uygulayarak başkent Sana’da çok sayıda mülk sahibini tehdit ettiklerini vurguladı. Sana’da yerel bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Husilerin iki gün önce Sana’nın farklı bölgelerine akın ettiğini belirtti. Kaynak, silahlı unsurların, mülk sahiplerini, Sana’daki darbeci hükümete ve savaş çabalarına destek adı altında, gayrimenkullerin sayı ve hacmine göre 100 ila 400 dolar arasında vergi ödemesi yapmaya zorladığını kaydetti.

Darbeciler, mülk sahiplerine söz konusu para ödemeleri için bir hafta mühlet verirken, talimatlarına uyulmadığı taktirde de vatandaşları gayrimenkule el koymakla tehdit ettiler.

Sana’daki mülk sahipleri, milislerin bu ihlal ve şantajlardan kazanacakları paraların, Husilerin ceplerine gireceğini ve Yemenlilere karşı yıkıcı savaşlarda kendi çıkarları uyarınca kullanılacaklarını ifade etti.

Vatandaşlar, Husilerin bu koşullarda mülk sahiplerini hedef almasının ve maaşlarının yağmalanmasının bir sonucu olarak sıradan vatandaşların, işçilerin ve diğer vatandaşların üzerindeki yükü ve acıları artıracağını belirtti. Sana’daki yerel ve partizan kaynaklar, Husi liderlere bağlı simsarlar ya da yardımcıların lehine milislerin, mülk sahiplerinin boğazlarını sıkmak ve sistematik olarak karışık politikalar uygulamak istediklerini ifade etti.

Husiler, devlete, başkentte kendilerine karşı vatandaşlara ve yetkililere ait çoğu arazi ve mülk üzerindeki kontrollerini genişletmek amacıyla şantaj ve haraç kampanyalarına geri dönerken, grubun üst düzey liderleri de Sana’da ve kontrolleri altındaki diğer bölgelere yönelik son kampanyalarıyla planlarını da ortaya koymuş oldu.

Husi lider ve Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, Sana’daki evlerin kara para aklama eylemlerinden faydalanma amacıyla “bozguncu” olarak nitelediği eski yetkililer tarafından inşa edildiğini belirtti. Twitter üzerinden açıklama yapan Ali el-Husi, “21 Eylül 2014 tarihindeki Husi darbesi öncesinde inşa edilen evler, bozguncu yetkililer, tüccarlar, memurlar ve devlet topraklarının yağmacıları tarafından inşa edildi” diyerek, Husilerin, Sana’daki grup üyelerini ve yetkililerini mülk sahiplerine baskı uygulamaya teşvik ettiğini söyledi. Muhammed Ali el-Husi, Husilerin, Sana’daki binlerce mülke, eski yetkililere ya da meşru hükümet yandaşlarına ait oldukları gerekçesiyle el koyma niyetine atıfla “Takip makamlarına, yetkililerden kiralanan evlerin sahiplerinin isimlerinin verilmesini istiyoruz” dedi.

Husilerin söz konusu vergi kararı karşısında başkent Sana’daki bazı tüccarlar iflas etti, bazıları dükkanlarını ve iş yerlerini kapattı. Aynı şekilde bazı vatandaşlar da yıpratma, gasp ve yağma kampanyaları sonucunda Husilere bağlı bazı kişilere mülk ve evlerini satmaya yöneldi.

Öte yandan ekonomistler, Husi milislerin tüccarlardan, mülk sahiplerinden ve diğer vatandaşlardan topladıkları aylık vergi hacminin yaklaşık 30 milyar riyal (1 dolar yaklaşık 560 riyal) olduğunu tahmin ediyor. Uzmanlar, savaşın patlak vermesinden bu yana Husilerin, ekonomik faaliyetleri kontrol etmek amacıyla sistematik bir politika takip ettiğini söyledi. Uzmanlar ayrıca, Husilerin bu uygulamalarının, başkent Sana’daki hassas bölgelere yönelik yağma ve genişleme politikasının bir parçası olduğuna dikkati çekti.

Yemen’in başkenti Sana ve Husilerin kontrolleri altında bulunan diğer şehirlerdeki emlak piyasası, bu bölgelerin ekonomik durgunluk yaşadığı ve yaşam koşullarının kötüleştiği bir zamanda, son iki yılda rekor bir artış kaydetti.

Şarku’l Avsat tarafından elde edilen bilgilere göre, özellikle de başkent Sana’daki gayrimenkul ve konut fiyatları, Husilerin darbesinin ilk yıllarında yaşanan sert düşüşün ardından son 3 yılda yüzde 150’den fazla artış gösterdi. Söz konusu bilgi, son yıllarda ev ve ticari konut alımı faaliyetlerinin arttığını ve yerleşim eylemlerinin yoğunlaşmasıyla Husilere bağlı yeni bir lider ve denetçi sınıfının ortaya çıktığını da göstermiş oldu.

Bu çerçevede kaynaklar, İran destekli Husilerin, başkent Sana ve diğer şehirlere baskınlarından bu yana korkutucu bir biçimde, Sana’nın farklı mahallelerinde yüzlerde ev satın almaya ve bu evlerin gerçek değerlerinin üstünde ödeme yapmaya devam ettiğini belirtti.

Sana’daki yerel bir sakin, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Sana’daki bir Husi liderin Temmuz ayında yaklaşık 400 milyon riyale (yaklaşık 700 bin dolar) ev satın alırken evin gerçek değerinin ise ödenen miktarın ancak yarısına eşdeğer olabileceğini ifade etti. Yerel sakin, Husi liderlerin evin satın alınması sonrasında, kiracıların, koşullarına ve acılarına bakılmaksızın yeniden inşası için evden kovulduğuna dikkati çekti.

Aynı şekilde başkentin kuzeyindeki el-Hasba Mahallesinden görgü tanıkları, üst düzey bir Husi liderin aylar önce bir villa satın aldığını ve içerisinde kazılar ve onarımlar yaptırdığını açıkladı. Sık sık bina içerisine giren kamyonetler gördüklerini söyleyen görgü tanıkları, bu evlerin patlayıcı madde üretimi, silah ve mühimmat depolanması için kullanıldığını vurguladı.

Sana’daki ekonomi kaynakları, geçen Eylül ayında Husi milislerin, devlet kaynaklarından topladıkları paraları gayrimenkullere aktardıklarını, bu paraları bankalara yatırmaktan ve evlerde biriktirmekten korktuklarını söyledi. Kaynaklar, milislerin emlak, hizmet, bankacılık ve yakıt sektörlerinden yağmalanan fonları yatırım amaçlı kullandığını belirtti.

Öte yandan yerel gözlemciler, başkent Sana ve İb, Zamar ve Amran gibi diğer şehirlerde, son yıllarda çoğu Husi liderlerden oluşan yeni tüccarlar, iş adamları ve yatırımcıların ortaya çıktığını ifade etti. Milislerin, alışılmadık şekilde ev satın aldıklarını söyleyen gözlemciler, kara para aklama ve Yemen halkının mallarını yağmalama operasyonuyla şirket ve ticaret merkezlerinin inşa edildiğine ve açıldığına dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya