ABD'li üst düzey yetkililer Hafter ile bir araya geldi

ABD'li üst düzey yetkililer Hafter ile bir araya geldi

Salı, 26 Kasım, 2019 - 09:30
Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) Bingazi’de düzenlediği gösteri sırasında Hafter’in posterini taşıyan bir adam (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD’li üst düzey yetkililer, dün, Libya’daki ihtilafı sona erdirmek adına atılacak adımları görüşmek üzere Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Halife Hafter ile bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin Trablus Büyükelçisi Richard Norland’ın da yer aldığı ABD’li heyetin, düşmanlığın sona ermesi ve çatışmaların siyasi olarak çözülmesi yönünde adım attığı aktarıldı.

Açıklamada, ABD’li yetkililerin görüşme sırasında, Washington’ın Libya’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan tam desteğinin yanı sıra Rusya'nın Libya halkının canını hiçe sayarak ülkedeki çatışmaları kötüye kullandığına dair endişelerin dile getirildiği belirtildi.

Görüşmeler, Libyalı heyetin Washington’ı ziyaret etmesinin ardından geldi.

Açıklamada ayrıca verilen bu desteğin milisler ve radikal unsurlarla yüzleşmek adına tüm Libyalıların yararına olacağı aktarıldı.

Libya, Muammer Kaddafi’nin devrildiği 2011 yılından bu yana çatışma ve karmaşa içerisinde.

Öte yandan Hafter güçleri, geçtiğimiz Nisan ayında Trablus’un kontrolünü ele geçirmek için saldırı başlattı. Libya Ulusal Ordusu (LUO) ve Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık bin 100 kişi hayatını kaybetti.

Editörün Seçimi

Multimedya