BM'nin yardımlarına rağmen Yemen'deki dört ilde salgınlar ölümlere yol açmaya devam ediyor

BM'nin yardımlarına rağmen Yemen'deki dört ilde salgınlar ölümlere yol açmaya devam ediyor

Pazartesi, 25 Kasım, 2019 - 08:00
Çocuğunu Sana'daki Es-Sebin Hastanesi’ne götüren Yemenli bir kadın (AFP)
Aden/Şarku’l Avsat
Yemen’deki birçok bölgesinde salgın hastalıkları kontrol altına almak için gerçekleştirilen BM müdahalelerine rağmen, Hudeyde, Hacca, Taiz ve Aden illerinde nüfusun büyük bir kısmı hastalıkla mücadele ediyor.

Sağlık kaynakları, Hudeyde ve Hacca’da yüksek oranda dang humması salgınının yayıldığını bildirmişti. Yemenli aktivistler, Husi militanlarını Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından finanse edilen sağlık ekiplerinin salgın bölgelerine girişini engellemekle suçluyor.

Hudeyde’de sağlık sektöründeki yerel yetkililer, DSÖ’nün hastalığın ilk taşıyıcısı olan sivrisinekleri hedef alan yaklaşık 18 ton böcek ilacı temin edebildiğini söyledi. Bu ilaçların maliyeti 2 milyon doları bulurken, bu eylemi gerçekleştirmenin maliyeti de ayrıca bir milyon dolar değerinde.

Hudeyde’deki Husi milislerinin, sağlık ekiplerinin inişini engelleyerek salgınla mücadeleyi baltalamaya devam ettiğini söyleyen kaynaklar, projeye tahsis edilen fonların bir kısmına el koymak istiyor.

Hudeyde’nin ilçelerinin çoğunda ve Hac ilinin kıyı bölgelerindeki her gün birçok dang humması salgını şüphesi kaydediliyor. Husiler’in sağlık tesislerini kontrolünde bulundurduğu bu bölgelerde tesisler gerekli yardımı sağlamada yetersiz kalıyor.

Taiz'de, en son yerel sağlık kaynakları, 10 kişinin öldüğünü ve 8 bin kişinin hummaya yakalandığını bildiriyor. Bunlar arasında, büyük bölümlerini Husi milislerinin kontrol ettiği illerin bölgelerinde dang hummasının olduğu kaydedildi.

İldeki epidemiyolojik gözetim ekibi, yaralı ve ölü sayısının hastalığı önleyici kaynakların yetersizliği sebebiyle yükselebileceğini vurgularken, 100'den fazla vakanın hala gözlem altında olduğunu açıkladı.

Özellikle hastalığın Taiz ilinin batısındaki Muha, Zübab, Mevzi ve El-Vaziye ilçelerinde yayılmasının ardından, yerel kaynaklar, Taiz'deki tıbbi tesislerin çoğunun, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi ve BAE Kızılay'ından gelen ilaçlar ve tıbbi malzemelerle desteklendiğini bildirdi.

Yemen'in geçici başkenti Aden’deki sağlık kaynakları, Aden’de, bulaşıcı hastalıklar ve salgınlar, kanalizasyon çökmesi, durgun su ve çöp birikintileri nedeniyle daha önce görülmemiş bir şekilde yayıldığını açıkladı. Son sağlık raporları, şehirde son günlerde dang humması salgınına yakalanmaları sebebiyle en az dört kişinin öldüğünü ortaya koyuyor. Dang humması salgını geçtiğimiz aylarda kaybolmasına rağmen tekrar ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Yemen'de bir milyondan fazla insan bulaşıcı hastalıklardan muzdarip ve hayatlarını kurtaracak bir tedavi görmüyorlar. Bunlar arasında böbrek yetmezliği ve yüksek kan şekeri olan hastalar bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 24 milyondan fazla kişi yardıma muhtaç iken 19.4 milyon kişi sağlık hizmetine ihtiyaç duyuyor. Yaklaşık 20 milyon insan gıda güvencesizliği ile karşı karşıya kalırken 25 milyondan fazla insan akut yetersiz beslenme sorunundan muzdarip. Bunlar en çok risk altındalar ve kıtlığın eşiğindeler. 17,8 milyon insan güvenli suya erişememektedir ve kanalizasyonlarda yaşanan problemlerden etkilenmektedir.

DSÖ, sağlık tesislerine erişimin kısıtlanmasının büyük sağlık risklerinin artmasına yol açtığını vurgulamaktadır. Özellikle sağlık kurumlarının ve ekiplerinin hastalıkların yayılmasına ve salgınlara hızla cevap verememesi sağlık risklerini artıyor. Bu aynı zamanda personel ve kaynak yetersizliğinden de kaynaklanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün en son raporlarında yüksek öncelikli alanlarda kısmen veya tamamen zarar görmüş sağlık tesislerinin, yeniden hizmet vermesi için gerekli bütçenin yetersizliği nedeniyle işlevlerini yerine getirmede zorluklar yaşadığına işaret ediyor.

Bin kişi koleradan öldü

DSÖ sözcüsü, DSÖ’nün ortakları ile birlikte yürüttüğü ve 1 milyondan fazla kişiyi kapsayan aşı kampanyasına rağmen bu yıl yaklaşık bin kişinin koleradan öldüğünü söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü, Yemen'deki difteri salgınının bin 600 kişiyi etkilediğini ve 2019’un başından geçtiğimiz 27 Ekim’e kadar geçen sürede 95 kişinin ölümüne yol açtığını söyledi. Her ne kadar DSÖ 12 Yemen ilinde ve 186 ilçede difteri salgınına karşı aşı yaparak hastalıklara daha güçlü bir şekilde cevap verse de bu ölümler gerçekleşti. 6 hafta ile 15 yaş arasındaki 5,7 milyon çocuğu hedef alan bu salgın Eylül ayında tedrici bir şekilde ortadan kalktı.

Yemen'deki sağlık gözlemcileri, Husilerin Yemen’deki meşruiyet karşıtı darbesinin, salgınların yayılması için ilk geçiş noktası olduğunu ileri sürdü. Bunun nedenleri; sağlık tesislerinin tahrip edilip rant kapısına çevrilmesi, Husilerin kendisine yakın isimleri bu tesislerde göreve getirmesi ve insani sağlık desteğinin önemli bir kısmını kendilerinin alması.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler dün (Pazar), her iki saatte bir Yemenli bir kadının doğum sebebiyle öldüğünü açıkladı.

Birleşmiş Milletler önceki raporlarında, bir milyondan fazla Yemenli kadının hayat kurtaran doğum hizmetlerine erişimini kaybetmemesi için fon ihtiyacı olduğuna vurgu yapmaktadır.

Editörün Seçimi

Multimedya