Bolivya'da seçimler için Milletvekilleri Meclisi'nden onay çıktı

Bolivya'da seçimler için Milletvekilleri Meclisi'nden onay çıktı

Pazar, 24 Kasım, 2019 - 12:15
Bolivya'nın başkenti La Paz'daki bir sokakta bulunan polis memurları (AFP)
La Paz/Şarku’l Avsat
Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisi’nin (ALP) alt kanadı Milletvekilleri Meclisi, dün, ülkede yeni bir devlet başkanlığı ve genel seçimlerinin yapılmasını kapsayan yasa tasarısını onayladı. Seçimlerin, yaklaşık bir aydır ülkede yaşanan karmaşaya son vermesi bekleniyor.

ALP'nin üst kanadı Senatörler Meclisi’nden ve alt kanadı Milletvekilleri Meclisi’nden geçen yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için ülkenin geçici devlet başkanı olan Jeanine Anez tarafından onaylanması gerekiyor.

Öte yandan Anez, dün yaptığı açıklamada, Morales hakkında af çıkarılmasına ilişkin bir yasa tasarısını reddedeceğini belirtti.

Anes, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, “Suç işleyen, yasalarla alay eden ve görevini kötüye kullananların affedilmeyeceğini açıkça söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bolivya geçici hükümeti geçtiğimiz Cuma günü Morales taraftarlarının başkent La Paz yakınlarındaki bazı yolları kapatmalarının ardından eski devlet başkanını ‘isyan ve teröre teşvik etmekle’ suçladı.

Morales, 10 Kasım'daki istifasının ardından Meksika’ya sürgüne gönderildi.

Ülkenin ilk Bolivya asıllı devlet başkanı olan Morales, ülkede patlak veren olayların yaşandığı gün televizyondan yaptığı konuşmayla istifasını duyurmuştu. Halk, La Paz sokaklarında kutlamalar yaptı. Ancak kutlamalar, şiddet ve yağmalama olaylarına dönüştü. 2006 yılındaki seçimlerle devlet başkanlığı görevine gelen Morales, muhalif liderler Carlos Mesa ve Luis Fernando Camacho’yu ‘ırkçı’ ve ‘darbe planlayıcısı’ olmakla suçladı.

Editörün Seçimi

Multimedya