Türkiye'deki Suriyeli mültecilerden ilk grup Fırat'ın doğusuna döndü

Türkiye'deki Suriyeli mültecilerden ilk grup Fırat'ın doğusuna döndü

Pazar, 24 Kasım, 2019 - 07:00
(Reuters-Arşiv)
İstanbul-Londra/Şarku’l Avsat

Türkiye’deki onlarca Suriyeli mültecinin Ankara’nın geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği operasyon sonrası Suriye’nin kuzeydoğusundaki Rasulayn şehrine döndüğü belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre aralarında kadın ve çocukların bulunduğu yaklaşık 70 Suriyeli, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’nun (SMO - eski adıyla Özgür Suriye Ordusu) gözetimi altında, Suriye'nin Rasulayn şehrine karayoluyla ulaştı.

Bölgeye 2011'den bu yana ülkelerindeki savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyeli mültecilerden ilk kez geri dönüş oldu. Türkiye, geçtiğimiz ay, Suriye'nin kuzeydoğusuna ‘terörist’ olarak adlandırdığı YPG’yi bölgeden uzaklaştırmak için bir operasyon başlatmıştı.

Ankara, Washington ve Moskova ile YPG'nin sınırda konuşlu olduğu noktaların çoğundan çekilmesini şart koşan anlaşmalar imzalamasının ardından Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri operasyona ara verdi. Operasyon, Ankara'nın Tel Abyad’dan Rasulayn’a 30 kilometre derinlikte ve 120 kilometre uzunlukta sınır şeridini doğrudan kontrol altına almasını sağladı.

Ankara, bu sınır şeridini ‘güvenli bölge’ olarak nitelerken Türkiye’deki 3.6 milyondan fazla Suriyeli mültecinin bir bölümünü gönüllü olarak bu bölgeye yerleştirmeyi umuyor.

Buna karşın bazı sivil toplum kuruluşları, birkaç aydır Türkiye’yi Suriyeli mültecileri savaşa tanık oldukları ülkelerine zorla göndermeye çalışmakla suçluyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘gönüllü’ olarak ülkelerine dönmek isteyen Suriyeli mültecilerin döneceğini birçok kez vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya