Çaydanlık

Çaydanlık

Cumartesi, 23 Kasım, 2019 - 11:00
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 
Suitsu Yanagi’nin (1939) ev yapımı ilaçlar ve el zanaatları ile ilgili ‘Günlük Eşyaların Güzelliği’ adlı kitabını okumaktan büyük bir zevk aldım. Bu kitap neden mi ilgimi çekti?  Aslında daha çok kapak resmi beni cezbetti. Kapağında günümüzde halen kullanılan eski, son derecede basit ve sıradan bir çaydanlık vardı.  Kitabı okuyunca Japon tarihçinin felsefesi ile benim doğal izlenimlerimin örtüştüğünü keşfettim. Her zaman insanın hayatındaki en önemli eşyaların günlük ihtiyaçlarını karşılayan eşyalar olduğuna inandım. Sözgelimi kendisini soğuktan koruyan yorgan, karanlığını aydınlatan ışık, yemeğini pişirdiği kap, bir yerden bir yere gitmesini kolaylaştıran tekerlek gibi.

İnsanın ekinleri hasat etmesini sağlayan orak, dokuma tezgâhı, su şişesi, dolap, yatak vb. bizim için önemli ve günlük hayatımızı kolaylaştıran eşyalar haklarında hiçbir şey bilmediğimiz kişiler tarafından keşfedildi.

İnsanın hayatı boyunca bir tablosu veya piyanosu olmadan da yaşayabileceğini ancak buzdolabı, televizyon, makas ya da fırın olmadan hayatının zor olacağını bilmek için elbette Yanagi’yi okumam gerekmiyordu. Bugün ulaştığımız gelişimin önünü açan el zanaatları oldu. Ama şimdi beğensek ya da beğenmesek de, bunu kabul etsek veya reddetsek de robotlar hayatımıza girdi. Nitekim dünyada taksi şoförlerinin hayat standartlarını yükselterek onlara üç odadan oluşan konutlar sağlayan ilk lider olan Lee Kuan Yew’in ülkesi Singapur, yakın bir zamanda kendi kendine uçacak şekilde tasarlanan uçan taksileri kullanmaya başlayacak.

El-Mısri el-Yevm gazetesinin ‘Newton’ adlı köşesinde gelecekte ortadan kalkacak meslekler ve Arapların bu gelişmelere ne kadar hazır olduğuna ilişkin oldukça kıymetli bir tartışma dönüyor. Newton köşesinin, Arap dünyasının geleceğini aydınlatan günlük bir Arap bilimsel fener olduğunu düşünüyorum. Ancak onun Singapur çağında bizim ise halen Tevfik el-Hakim’in kadısı ile birlikte kırsalda yaşadığımız çok açık. Bugün bana el-Hakim’in kadısının günlüklerini okumaktan daha çok zevk veren bir şey yok. Öte yandan Arapların, bunun yerine Newton köşesini okumak ve ortaya attığı düşünceleri ele aldığı toplumsal sorunları tartışmaları onlar için çok daha yararlı olacaktır.

Her zaman olduğu gibi değişimin, bizim bugüne kadar uyanamadığımız uykumuzdan uyanmamızı beklemeden ilerlediğini keşfettiğimizde şaşırmamak için bunu yapmalıyız. New York ile Avustralya arasında 19 saat 20 dakika süren ve iki kez güneşin doğuşuna tanıklık eden o yolculuğa hiç çıkmayacağım. Ancak benim yorgunluk ya da bıkkınlık duygularım hava araçlarındaki gelişmeyi etkilemeyecek. İsrail’in sadece tek bir alanda, bilimde bizden ileri olduğunu kabul etmemizin zamanı geldi. Öte yandan Netanyahu, Ovadia Yosef ve Avigdor Liberman gibiler bizde de fazlasıyla hatta belki daha çok var.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya