Trump: İranlı yetkililer, insanların yaşadığı trajedinin üstünü örtmeye çalışıyor

Trump: İranlı yetkililer, insanların yaşadığı trajedinin üstünü örtmeye çalışıyor

Cuma, 22 Kasım, 2019 - 07:45
ABD Başkanı Donald Trump (Arşiv-AP)
Washington/ Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump bugün yaptığı açıklamada İranlı yetkilileri insanların yaşadıkları trajediyi duyurmalarını engellemekle ve İran’ın 100 şehrine yayılan, protestocuların öldüğü gösterilerde yaşananların üstünü örtmek için interneti kesmekle suçladı.

AFP’nin aktardığına göre, Trump Twitter hesabından yayınladığı mesajında “İran rejimi, ülkedeki tüm internet sistemini kapatacak kadar istikrarsız bir hale geldi. Böylece büyük İran halkı ülkenin içinde yaşanan korkunç şiddet hakkında konuşamayacak” ifadelerine yer verdi.

Trump mesajının devamında “Dünyanın, İran rejiminin sebep olduğu ölümü ve trajediyi fark etmeyeceğini düşünerek sıfır şeffaflık istiyorlar” dedi.

Protestolar, İran yönetiminin benzin fiyatlarına en az yüzde 50 zam yapacağını açıklamasının ardından patlak vermişti.

Gösteriler, yaklaşık 100 ile ve ilçeye yayıldı. Çok geçmeden protestocular devlet yönetimindeki üst düzey yetkililerinin görevden alınması da dahil siyasi arenaya yönelik taleplerde bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), gösteriler sırasındaki ölümlerden ve yaşanan şiddetten üzüntüsünü dile getirerek İran ile benzin fiyatlarının artırılması hakkında görüşmediğini duyurdu.

Editörün Seçimi

Multimedya